POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD/415-98/05/R1

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.08.2005, sygn. PD/415-98/05/R1, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 20.07.2005 r. uzupełnionego dnia 01.08.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Po analizie stanu faktycznego tut. Organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa lub skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, iż wraz z bratem jest Pani właścicielką (na zasadzie współwłasności) gospodarstwa ogrodniczego (uprawa roślin ozdobnych w szklarniach o łącznej powierzchni 881 m2). W związku z przejściem na emeryturę wydzierżawiła Pani bratu swoją część w/w gospodarstwa, nieodpłatnie.
Zwróciła się Pani z zapytaniem, czy nieodpłatne wydzierżawienie nieruchomości bratu, spowoduje dla wydzierżąwiającego powstanie przychodu w wysokości stanowiącej równowartość ustalonejwartości czynszowej.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości.

Jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny (...), nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów - art. 16 ust. 2 w/w ustawy.

Zatem, zgodnie z przedstawionym we wniosku stanowiskiem, w związku z nieodpłatnym wydzierżawieniem nieruchomości (gospodarstwa ogrodniczego) członkowi rodziny - bratu, nie wystąpi u Pani przychód z tego tytułu.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków- Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze