Temat interpretacji
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.
Z powyższego wynika, że aby uznać wydatek za koszt podatkowy muszą zostać spełnione dwa warunki:
- 1)
wydatek musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,
2) oraz nie może być to koszt wymieniony w katalogu negatywnym tj. w ustawowym wykazie kosztów nie uznawanych za koszt podatkowy - art. 23 ww. ustawy.
Oznacza to, że aby poniesiony wydatek mógł być uznany za koszt podatkowy musi być wydatkiem celowym tzn. między kosztem podatkowym a przychodem podatkowym musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy.
Za koszty podatkowe uznaje się zatem wszelkie koszty mające na celu osiągnięcie przychodów oraz zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów w taki sposób, aby źródło przynosiło przychody nie tylko w okresie ponoszenia kosztów ale także w przyszłości.
Biorąc powyższe pod uwagę, jeżeli przykładowo wymienione w analizowanym piśmie koszty są kosztami celowymi a więc ponoszonymi w związku ze źródłem przychodu jakim jest organizacja imprez sportowych i kulturalnych, prowadzenie zajęć tanecznych i pokazów tanecznych i jednocześnie koszty te nie są wymienione w
art. 23 jako wydatki nie stanowiące z mocy ustawy kosztów podatkowych - to pogląd podatnika, iż są kosztem w prowadzonej działalności należy uznać za słuszny.