Z przedstawionego w nadesłanym zapytaniu stanu faktycznego wynika, że spółka jest jednostką świadczącą usługi dla przedsiębiorstw w zakresie projekto... - Interpretacja - PD-F/415-111/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.05.2004, sygn. PD-F/415-111/04, Izba Skarbowa w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w nadesłanym zapytaniu stanu faktycznego wynika, że spółka jest jednostką świadczącą usługi dla przedsiębiorstw w zakresie projektowania i wdrażania systemów zarządzania tj. certyfikującą. Charakter tej działalności wiąże się z udziałem pracowników w uroczystościach związanych z wręczaniem certyfikatów klientom firmy. Spółka poniosła wydatki na zakup eleganckiej odzieży dla pracowników, do których obowiązków należy m.in. branie udziału w tego typu uroczystościach. Zasady używania eleganckiej odzieży przez pracowników zostały określone w regulaminie pracy, z którego wynika iż odzież stanowi własność pracodawcy i może być używana wyłącznie w pracy przez pracowników do których obowiązków należy właściwe reprezentowanie spółki. Ponadto, odzież jest zaopatrzona w elementy charakterystyczne dla firmy tj. logo i jest przechowywana w szatni w miejscu pracy. W tej sytuacji spółka zwraca się z zapytaniem czy wydatki poniesione na zakup odzieży należy doliczyć do przychodów pracownika, jako świadczenie rzeczowe na jego rzecz.

Stosownie do przepisów art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn.zm.) w brzmieniu obowiązującym w roku 2004, za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (...).

Z kolei zgodnie z brzmieniem przepisu art. 21 ust.1 pkt 10 cyt. ustawy o podatku dochodowym, wolna od podatku dochodowego jest wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika, lub ekwiwalentu pieniężnego za ten ubiór.

Z literalnego brzmienia przepisu wynika, iż wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakupu odzieży dla pracowników korzysta ze zwolnienia o ile używanie tej odzieży należy do obowiązków pracownika. Obowiązki pracownika mogą zaś zostać określone przez pracodawcę m.in. w regulaminie pracy. Cytowane w nadesłanym zapytaniu zapisy regulaminu pracy Spółki bardzo precyzyjnie określają zasady używania przez pracowników, zakupionej do celów reprezentacji eleganckiej odzieży. W myśl zapisów regulaminu używanie tej odzieży w określonych sytuacjach należy do obowiązków pracowników, zaś używanie jej po godzinach pracy na potrzeby osobiste pracowników jest zabronione.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego spełnione zostały wymogi określone w cyt, wyżej art. 21 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem wydatki poniesione przez firmę na zakup eleganckiej odzieży dla pracowników korzystają ze zwolnienia i nie stanowią podlegających opodatkowaniu świadczeń rzeczowych.

Izba Skarbowa w Poznaniu