Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. c) powołanej wcześniej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowią... - Interpretacja - PD/413-3/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.03.2004, sygn. PD/413-3/04, Urząd Skarbowy w Złotoryi

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. c) powołanej wcześniej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej. Z kolei z treści przepisu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) wynika, że podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a) - f) i pkt 2 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie. Natomiast z dyspozycji art. 4 ust. 2 ww. ustawy wynika, że podatnikom, którzy w latach 1997 - 2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a) - f) ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.

Ulga podatkowa, polegająca na odliczeniu od podatku wydatków poniesionych na wkład mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, została zlikwidowana z dniem 1 stycznia 2002 roku na podstawie przepisów powołanej wyżej ustawy z dnia 28 listopada 2001 r. Jednak ustawodawca w cytowanych wyżej przepisach art. 4 ust. 1 i 2 ww. ustawy, kierując się zasadą ochrony praw nabytych, postanowił, że podatnikom, którzy w latach 1997 - 2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a) - f) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r.), a więc m.in. wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na wkład mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na kontynuację danej inwestycji od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.
Przepisy art. 4 ust. 1 i 2 ww. ustawy z dnia 28 listopada 2001 r. umożliwiają zatem kontynuację odliczeń od podatku wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku. W obowiązującym stanie prawnym przy rozpatrywaniu kwestii kontynuacji odliczeń od podatku wydatków poniesionych na wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej należy więc mieć na uwadze również przepis art. 27a ust. 13 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku), zgodnie z którym jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów. Powyższe potwierdza art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r., zgodnie z którym przepis art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r.) ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.

Reasumując organ podatkowy informuje, że zgadza się z Państwa stanowiskiem zajętym w zakresie nieutracenia w wyniku wycofania wkładu ze spółdzielni mieszkaniowej prawa do skorzystania z odliczenia od podatku wydatków poniesionych na ten cel w latach 2000-2002. Fakt wycofania wkładu mieszkaniowego w roku podatkowym nie wpływa bowiem na utratę prawa do odliczeń dokonanych w związku z jego wniesieniem w latach poprzednich. Jednocześnie organ podatkowy stwierdza, że nie podziela stanowiska zajętego przez Państwo w kwestii obowiązku doliczenia do podatku należnego za rok, w którym wycofano wkład mieszkaniowy, kwot uprzednio odliczonych z tytułu wniesienia tego wkładu. Cytowane wyżej przepisy regulujące tę kwestię jednoznacznie kształtują obowiązki podatnika w tym zakresie i - jeżeli skorzystaliście Państwo z odliczenia od podatku wydatków poniesionych na wkład mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, a następnie wkład ten wycofaliście - zobowiązani jesteście do doliczenia odpowiednio uprzednio odliczonych kwot do podatku należnego za rok, w którym wkład został wycofany. Obowiązujące przepisy prawa nie przewidują zwolnienia z tego obowiązku w związku z wydatkowaniem uzyskanych w wyniku wycofania wkładu mieszkaniowego kwot na cele mieszkaniowe, w tym zakup lokalu mieszkalnego.

Urząd Skarbowy w Złotoryi