Podatnik - prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej - w roku 2002 zgłosił przerwę w prowadzeniu tej dzi... - Interpretacja - BI/005/0242/04

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.03.2004, sygn. BI/005/0242/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik - prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej - w roku 2002 zgłosił przerwę w prowadzeniu tej działalności. Do chwili obecnej Podatnik nie podjął (po przerwie) prowadzenia tej działalności.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Stosownie do treści art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak z zastrzeżeniem ust. 8 na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26, w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie.

    W obowiązującym zatem w 2002 r. stanie prawnym, z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów mogli wystąpić małżonkowie, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki:
  • oboje podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,
  • przez cały rok podatkowy pozostawali w związku małżeńskim,
  • istniała między nimi wspólność majątkowa.

Jednak, że jak stanowił art. 6 ust. 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r., zasada wyrażona w ust. 2 nie miała zastosowania, jeżeli jeden z małżonków uzyskał dochody (przychody) opodatkowane na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm).

Z przytoczonych wyżej przepisów wynikało, że prawo do wspólnego opodatkowania swoich dochodów przysługiwało małżonkom, pod warunkiem, że żadne z nich nie uzyskało w 2002 r. przychodów (dochodów) z działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Od 01 stycznia 2003 r. - w związku z treścią art. 1 pkt 5 noweli z dnia 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 141, poz. 1182) - uległ zmianie zapis art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

A ponieważ, jak wynika z zapytania Podatnika, w dalszym ciągu pozostaje On podatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego opłacanego w formie karty podatkowej, a jedynie w związku ze zgłoszoną przerwą w prowadzonej działalności nie płaci tego podatku, to należy uznać, że mają do Niego zastosowanie przepisy ustawy z 20.11.1998 r.. Tym samym Podatnikowi nie przysługuje prawo opodatkowania za rok 2003 Jego dochodów łącznie z dochodami małżonki.

Izba Skarbowa w Gdańsku