Stan faktyczny : - Interpretacja - BI/005/0956/03

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.02.2004, sygn. BI/005/0956/03, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny :


W związku z przejściem żołnierza zawodowego w stan spoczynku Wojskowe Biuro emerytalne na podstawie przepisów resortowych wypłaciło jednorazowo Podatnikowi uposażenie za okres od 01.02.2003 r. do 31.01.2004 r.

Od wypłaconej kwoty Wojskowe Biuro Emerytalne naliczyło i odprowadziło składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 8% podstawy naliczenia.


Ocena prawna stanu faktycznego :


Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w treści art. 9 ust. 1 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W przypadku żołnierzy zawodowych źródłem przychodu ze stosunku służbowego podlegającego opodatkowaniu, zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 ustawy z 24 listopada 2002 r. o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 200, poz. 1689 ze zm.) wynosi 8% podstawy wymiaru składki.

Zgodnie z treścią art. 27b ust. 1 ustawy z 26.07.1991 r. od tak ustalonych przychodów podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne:

  1. opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia,
  2. pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia,
      • obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
  3. Jak wynika z treści art. 27b ust. 2 tej ustawy kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

    Jak wynika z przedstawionego wyżej stanu prawnego w finansowaniu świadczeń zdrowotnych częściowo partycypują także Podatnicy z własnych środków. Kosztem uszczuplenia podatku dochodowego od osób fizycznych świadczenia zdrowotne finansowane są jedynie do wysokości 7,75 %. podstawy naliczenia. Różnicę w wysokości 0,25% podstawy naliczenia składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne pokrywają Podatnicy z własnych środków.

    Zatem w przedstawionym stanie faktycznym pytający Podatnik nie może w składanym zeznaniu podatkowym za 2003 r. odliczyć od podatku całości potrąconej i zapłaconej składki zdrowotnej, lecz tylko do wysokości określonej w art. 27b ust. 2 ustawy, tj tylko w wysokości 7,75 % podstawy naliczenia tej składki..

    Izba Skarbowa w Gdańsku