Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w nawiązaniu do pisma z dnia 07.01.2004 r (data wpływu do tut. Urzędu 12.01.2004 r) dotyczącego wyjaśnień w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r Nr 14, poz. 176 ze zm.), w kwestii opodatkowania kwoty otrzymanej od firmy ubezpieczeniowej "..." S.A. tytułem zwrotu składki wniesionej na rzecz ww. firmy po rozwiązaniu umowy ubezpieczenia na życie i dożycie z waloryzowaną sumą ubezpieczenia "Pewny zysk", informuje:
Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości organ podatkowy na pisemne zapytanie podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W piśmie wskazała Pani, iż rozwiązała w miesiącu grudniu 2003 r umowę ubezpieczenia na życie i dożycie z waloryzowaną suma ubezpieczenia "Pewny Zysk" i otrzymała kwotę 4.314,43 zł tytułem zwrotu wniesionego wkładu do firmy ubezpieczeniowej. Wyjaśniła Pani, że składka potrącana na ww. ubezpieczenie pobierana była przez zakład pracy - PPHU "..." Sp. z o.o., nie była odliczana przez płatnika od podstawy opodatkowania do naliczenia zaliczki na podatek dochodowy. Suma wpłat dokonanych od grudnia 1997 r do listopada 2003 r w okresie trwania polisy przewyższyła otrzymaną kwotę zwrotu od ubezpieczyciela i wynosiła 4.403,53 zł.
Na gruncie przedstawionego stanu faktycznego należałoby stwierdzić, iż uzyskała Pani kwotę z tytułu zwrotu składki mniejszą niż wniesiony wkład do ww. firmy ubezpieczeniowej.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 lit b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r Nr 14 poz. 176 ze zm.) zwolnienia przedmiotowe obejmują kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem dochodu otrzymanego z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej - w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi, o których mowa w art. 30 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym.
Śledząc treść ww. przepisu opodatkowaniu podlega dochód uzyskany z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej co w Pani przypadku nie miało miejsca.
W doktrynie prawa podatkowego oraz orzecznictwie NSA, dotyczących podatku dochodowego utrwalił się pogląd, iż opodatkowanie osób fizycznych dotyczy "przyrostu czystego majątku", uzyskanego przez podatnika w ciągu roku podatkowego.
W związku z powyższym kwota wniesionego wkładu na rzecz firmy ubezpieczeniowej przewyższyła uzyskany zwrot nakładów poniesionych przez podatnika. Tak, więc w Pani przypadku można stwierdzić, iż dochód nie wystąpił i zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. b wyżej przytoczonej ustawy o podatku dochodowym uzyskana przez Panią kwota z tytułu zwrotu wniesionych nakładów nie stanowi przedmiotu opodatkowania.