W dniu 16.02.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim wpłynął wniosek Pana (...) z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie stos... - Interpretacja - US-I-1/B-415-4/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.04.2005, sygn. US-I-1/B-415-4/05, Urząd Skarbowy w Bielsku Podlaskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 16.02.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim wpłynął wniosek Pana (...) z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania art.27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002 roku.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Pan (...) w dniu 05 października 1999r. podpisał z firmą developerską umowę przedwstępną na wybudowanie, ustanowienie odrębnej własności i sprzedaż lokalu mieszkalnego. W dniu podpisania umowy był kawalerem. W styczniu 2000 roku zawarł związek małżeński. Przed zawarciem związku małżeńskiego dokonał na rzecz developera wpłat stanowiących równowartość połowy wartości mieszkania. Pozostała część kwoty została wpłacona w trakcie trwania związku małżeńskiego, w ramach istniejącej ustawowej małżeńskiej wspólności majątkowej. Pan (...) korzystał z odliczenia wydatków mieszkaniowych, małżonka natomiast z takiego odliczenia nie korzystała. Całość kwoty na poczet nabycia lokalu została wpłacona do końca grudnia 2001 roku, jednakże umowa sprzedaży lokalu nie została zawarta z przyczyn leżących po stronie developera. W lokalu tym od 2001 roku mieszka małżonka Pana (...) wraz z dzieckiem, a po zawarciu ostatecznej umowy kupna - sprzedaży on również tam zamieszka. Z końcem roku 2002 została zniesiona ustawowa małżeńska wspólność majątkowa. W związku z podziałem majątku dorobkowego wszelkie prawa i roszczenia związane z nabyciem lokalu mieszkalnego (w tym prawo do zawarcia z developerem ostatecznej umowy kupna - sprzedaży lokalu mieszkalnego) w całości przypadają małżonce Pana (...).

Pan (...) stoi na stanowisku, iż w opisanym stanie faktycznym nie jest zobowiązany do zwrotu kwoty odliczonej uprzednio od podatku z tytułu wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe. Przyczyny utraty prawa do odliczenia wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe, podkreśla wnioskodawca, zostały określone w art. 27a ust.13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (w wersji obowiązującej przed dniem 01.01.2002r.). Przepisy te stosuje się do opisanego wyżej przypadku, stwierdza wnioskodawca, na zasadzie zachowania praw nabytych. Wśród określonych w art.27a ust.13 okoliczności powodujących utratę prawa do wyżej wymienionego odliczenia nie ujęto przypadku zniesienia małżeńskiej wspólności majątkowej.W ocenie wnioskodawcy w opisanym stanie faktycznym nie jest on zobowiązany do zwrotu kwoty odliczonej uprzednio od podatku z tytułu wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim stwierdza, że stanowisko Pana (...) jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Stosownie do przepisu art. 27a ust.1 pkt 1 lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. z 2000r. Dz.U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) w brzmieniu obowiązującym w latach 1999 - 2001 podatek dochodowy zmniejszeniu na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, a w szczególności na zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Warunki utraty prawa do ulgi mieszkaniowej zostały określone w art. 27a ust.13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r.Z literalnego brzmienia przepisu ust.13 w art. 27a wynika, iż podatnik traci prawo do ulgi przedmiotowej, jeżeli:

  1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
  2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
  3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
  5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo - kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

Wówczas do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

Mimo, że zapis ten został przez ustawodawcę wykreślony z ustawy z dniem 01.01.2002r., to na mocy art. art.6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 134, poz. 1509 ze zm.) ma on zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń zaistniałych po dniu 01.01.2002r.

Należy stwierdzić, że wśród warunków powodujących utratę prawa do ulgi nie zostało wymienione zniesienie wspólności majątkowej małżeńskiej.

Wobec powyższego należy uznać, iż odliczenia z których Pan skorzystał w latach 1999 - 2001, prawidłowo udokumentowane w postaci faktury VAT, były Panu należne. Nowe okoliczności zaistniałe pod koniec 2002, a związane ze zniesieniem ustawowej wspólności majątkowej nie obligują do zwrotu ulgi z tytułu wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe.

Urząd Skarbowy w Bielsku Podlaskim