Temat interpretacji
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego działając w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 30 grudnia 2003 roku (wpływ do Urzędu 31 grudnia 2003 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wyjaśnia, co następuje:
Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, iż Przedsiębiorstwo Budowlane "...", którego jest Pan właścicielem posiada nieruchomości o charakterze mieszkalnym (5 mieszkań) oraz kilka miejsc parkingowych, wszystko to znajduje się w ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa. Przy budowie mieszkań na wynajem przedsiębiorstwo skorzystało z ulgi na ich budowę. Mieszkania te są wynajmowane na cele mieszkalne, co jest zgodne z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej.
Prosi Pan o opinię, czy w 2003 roku przychody z tytułu świadczenia usług najmu ( co wchodzi w zakres działalności firmy) i przychody z działalności budowlanej mogą być opodatkowane łącznie jako dochody z działalności gospodarczej, czy też muszą być w deklaracji PIT-5 rozdzielone na działalność gospodarczą i na najem. Pana zdaniem, dochody z działalności budowlanej i dochody z najmu powinny być zsumowane razem i rozliczane w deklaracji PIT-5 jako pozarolnicza działalność gospodarcza i opodatkowane zgodnie ze skalą podatkową.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), która odsyła do art. 3 pkt 9 Ordynacji podatkowej (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) działalnością gospodarczą jest każda działalność zarobkowa w rozumieniu przepisów prawa działalności gospodarczej, wykonywanie wolnego zawodu, a także każda inna działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców. Ponadto odwołując się do art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. -Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.) działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie i eksploatacja zasobów naturalnych wykonywana i prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły.
Źródłami przychodów uzyskiwanych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są również zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Natomiast w myśl art. 14 ust. 1e cytowanej ustawy za przychody z tytułu umów najmu, których przedmiotem są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne.
Zatem, jeśli przedmiotem Pana działalności jest również najem a w majątku Przedsiębiorstwa Budowlanego w ewidencji środków trwałych znajdują się nieruchomości o charakterze mieszkalnym wynajmowane na cele mieszkalne, to przychody z najmu tych składników majątku stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej w myśl art. 14 ust. 2 pkt 11 cyt. ustawy.
Biorąc pod uwagę powyższe, powinien Pan sumować przychody osiągnięte z najmu składników majątku firmy i poniesione z tego tytułu koszty - z przychodami i kosztami z podstawowej działalności gospodarczej - w celu ustalenia łącznego dochodu z działalności gospodarczej podlegającego opodatkowaniu według progresywnej skali podatkowej. Dane dotyczące najmu składników majątku związanych z działalnością gospodarczą powinny być wykazywane w księgach rachunkowych oraz w deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy PIT-5 w wierszu 1 część "C"- pozarolnicza działalność gospodarcza.
W związku z tym, jeśli spełnione będą warunki określone w powoływanych wyżej przepisach, zawarte we wniosku stanowisko Pana w powyższej sprawie jest prawidłowe.
Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w Pana piśmie z dnia 30 grudnia 2003 roku oraz zgodnie z zapytaniem o obowiązujący w tym zakresie stan prawny do 31 grudnia 2003 roku.