Temat interpretacji
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik w grudniu 2004 r. z tytułu udziału w loterii promocyjnej otrzymał nagrodę w postaci trzech samochodów marki Ford. Od wygranej organizator loterii pobrał zryczałtowany podatek dochodowy, który został potrącony z wartości wygranej. Jeden samochód podatnik zamierza sprzedać po upływie pół roku od jego wgrania.
W związku z powyższym podatnik zadaje pytanie czy dochód uzyskany z ww. sprzedaży będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem
dochodowym od osób fizycznych.
Zdaniem wnioskodawcy dochód uzyskany ze sprzedaży ww. samochodu nie będzie podlegał opodatkowaniu, gdyż podatek od wygranych opłacił organizator loterii.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 innych rzeczy - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.
Z kolei zgodnie z art. 19 ust. 1 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli
skarbowej w wysokości wartości rynkowej.
Stosownie zaś do postanowień art. 24 ust. 6 ww. ustawy dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), jeżeli przychód ze sprzedaży nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy, a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy. Zgodnie zaś z art. 45 ust. 1 wspomnianej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.
Jak z powyższego wynika w przypadku gdy podatnik dokona sprzedaży samochodu po dniu 30 czerwca 2005 r. zgodnie z przytoczonym wyżej stanem prawnym dochód uzyskany z tej sprzedaży nie będzie podlegał opodatkowaniu
podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem zbycie nastąpi po upływie pół roku licząc od końca miesiąca w którym nastąpiło nabycie tj. od końca miesiąca grudnia 2004 r.
Jednocześnie należy nadmienić, że zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30 ust. 1 ww. ustawy, z tytułu wygranych w konkursach, grach, i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 pobrany przez organizatora loterii nie jest tożsamy z podatkiem należnym od dochodu uzyskanego ze sprzedaży samochodu uzyskanego na omówionych wyżej zasadach.
W związku z powyższym stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 10.02.2005 r. jest prawidłowe.