Temat interpretacji
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego działając w trybie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.), w odpowiedzi na wniosek dotyczący udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.02.2004 r. (data wpływu: 23.02.2004 r.), po analizie przedstawionego w przywołanym piśmie stanu faktycznego stwierdza, iż stanowisko wnioskodawcy dotyczące interpretacji przepisów prawa jest prawidłowe.
Art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) stanowi, iż osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, będąc zakładem pracy, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. W myśl art. 12 ust. 1, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalentu za nie wykurzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w wyniku ugody sądowej ma zostać dokonana wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, tj: ekwiwalentu za świadczenie do którego prawo zostało nabyte w wyniku i w trakcie wiążącego strony ugody stosunku pracy. Wypłata takiego świadczenia mieści się w katalogu zawartym w wymienionym wyżej przepisie art. 12 ust. 1. Zachodzą zatem przesłanki zawarte w art. 12 ust. 1 oraz w art. 31 przywołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z których wynika dla wnioskodawcy obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy w charakterze płatnika.
Nadmienia się, iż zgodnię z art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej naczelnik urzędu skarbowego - stosownie do swojej właściwości - ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, w ich indywidualnych sprawach, Przepisy dotyczące ZUS nie mieszczą się w kategori "...prawo podatkowe...", a zatem naczelnik urzędu skarbowego nie jest właściwy do udzielania wyjaśnień w tym zakresie.