Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w związku z wnioskiem z dnia 25.03.2005 r. - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i postanawia uznać przedstawione stanowisko we wskazanym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
W dniu 25.03.2005 r. wpłynął Pani wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W związku z powyższym informuje Panią o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.
We wniosku przedstawiła Pani następujący stan faktyczny: prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na promocji książek wydawanych przy współpracy z Firmą Wydawniczą na terenie województwa lubelskiego. W swojej pracy wykorzystuje Pani samochód marki skoda fabia combi van, który na podstawie umowy najmu wynajmuje od Wydawnictwa. Przedmiotowy samochód jest własnością Wydawnictwa. Umowa najmu jest podpisana na okres do końca 2005 r. Ponadto nadmienia Pani, iż zgodnie z zawartą umową najmu koszty związane z eksploatacją samochodu ponosi Najemca czyli Pani. Jednocześnie oprócz kosztów eksploatacyjnych zobowiązana jest Pani do uiszczania stałej, miesięcznej opłaty czynszowej.
Stoi Pani na stanowisku, iż poniesione miesięczne opłaty czynszowe stanowią koszt uzyskania przychodu ewidencjonując w poz. 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów a koszty związane z eksploatacją samochodu rozlicza Pani na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu.
Po przeanalizowaniu przedstawionych okoliczności faktycznych kierując się obowiązującymi w tej materii przepisami prawa tutejszy organ stwierdza co następuje:
zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizyczny (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z treści wyżej cytowanego przepisu wynika, iż o możliwości zaliczenia wydatku w poczet kosztów uzyskania przychodu decyduje wystąpienie związku przyczynowo-skutkowego kosztu z uzyskanym przychodem. Unormowanie zawarte w w/w art. 22 ust. 1 jednoznacznie świadczy o tym, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Wydatki poniesione z tytułu zapłaty czynszu za najem samochodu przez Panią powodują powstanie takiego związku, w związku z czym stanowią koszty uzyskania przychodu.
Ponadto możliwość odliczenia kosztów (wydatków eksploatacyjnych) z tytułu używania samochodu osobowego wynajmowanego do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej podatnik winien przestrzegać wszystkich warunków od których uzależniona jest możliwość dokonania odliczeń z tego tytułu. Jednym z takich warunków jest bezwzględny obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, który wynika z art. 23 ust. 1 pkt 46 cytowanej wyżej ustawy.
Przepis ten stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.
Zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 23 ust. 5 w/w ustawy przebieg pojazdu powinien być, z wyłączeniem ryczałtu pieniężnego, udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu potwierdzonej przez podatnika na koniec każdego miesiąca. Do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu obowiązana jest osoba używająca tego pojazdu. W razie braku tej ewidencji wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu używania samochodu na potrzeby podatnika nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. W celu ustalenia faktycznego przebiegu pojazdu podatnik ma obowiązek prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu według wymogów określonych w art. 23 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ustalając limit, co
miesiąc należy porównać kwotę wynikającą z ewidencji przebiegu pojazdu z faktycznymi wydatkami. W sytuacji gdy faktycznie poniesione wydatki będą wyższe od kwoty wynikającej z ewidencji, to nadwyżka ponad tę kwotę nie podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w danym miesiącu.
Natomiast jeżeli faktycznie poniesione wydatki są niższe od ustalonego limitu lub równe, to koszty uzyskania przychodów należy obciążyć kwotą poniesionych wydatków. Koszty eksploatacji samochodu nalicza się narastająco od początku roku.
Biorąc pod uwagę powyższe zajęte przez Panią stanowisko jest prawidłowe.
Ww. interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.
Ponadto informuje się, że interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia.