W dniu 21.03.2005r. podatniczka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 ... - Interpretacja - ADI-R/415/2/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.06.2005, sygn. ADI-R/415/2/2005, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 21.03.2005r. podatniczka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14 , poz. 176 ze zm. ), w sprawie prawa do korzystania w z ulgi remontowej w 2005r.

Z wniosku wynika następujący stan faktyczny:

Podatniczka wraz z mężem / związek małżeński zawarła w grudniu 2004r , umowy małżeńskiej nie zawierała/ zamieszkuje w domu jednorodzinnym ,nabytym przez męża na podstawie aktu notarialnego z 20.01.2003r.W określonym powyżej akcie notarialnym nabywca / aktualnie mąż podatniczki / ustanowił na rzecz wnioskodawczyni prawo nieodpłatnego użytkowania nabywanej nieruchomości .Na powyższej nieruchomości podatniczka wraz z mężem przeprowadza aktualnie remont. Ponoszone wydatki na remont dokumentowane są fakturami wystawionymi na jednego lub na drugiego współmałżonka .

Mąż podatniczki prowadzi działalność gospodarczą z której dochody opodatkowuje na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia .20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne /Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm. / w formie karty podatkowej.Z uwagi na opodatkowanie dochodów w formie karty podatkowej mąż wnioskodawczyni nie może korzystać z ulgi z tytułu wydatków mieszkaniowych.

Wnioskodawczyni uważa , że w opisanej sytuacji , prawo do korzystania z ulgi remontowej w 2005 r. przysługuje żonie , także na podstawie faktur wystawionych na męża.

Organ podatkowy zgadza się ze stanowiskiem Podatnika .

Podstawą prawną do odliczenia w roku 2005 wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku lub lokalu mieszkalnego oraz wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej jest art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw/ Dz.U. Nr 202 ,poz. 1956 / . Na mocy tego przepisu wydatki na remont mieszkania ,o których mowa w art. 27 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych , w brzmieniu obowiązującym w 2003r. , poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku , w wysokości i na zasadach określonych w art. 27 a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 27a ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm./ w brzmieniu obowiązującymw 2003 roku podatek dochodowy od osób , o których mowa w art. 3 ust. 1 , obliczony zgodnie z art. 27 , obniżony zgodnie z art. 27 b o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne , zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie , jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub w wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów .

Z brzmienia powyższego przepisu wynikają warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z ulgi. Jednym z warunków jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego budynku .

Przepisy ustawy o podatku dochodowym nie precyzują pojęcia tytułu prawnego.Uprawnia to do szerokiego rozumienia tego pojęcia.Tytułem prawnym może więc być każdy stosunek zobowiązaniowy z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu ( budynku ) mieszkalnego. Za taki tytuł prawny uważa się między innymi:

- akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego

- umowę najmu lub dzierżawy

- umowę użyczenia

- inny stosunek zobowiązaniowy, którym w przedmiotowej sprawie jest wynikające z aktu notarialnego prawo podatnika do bezpłatnego użytkowania budynku mieszkalnego.

Ze stanu faktycznego wynika ,że mąż podatniczki posiada akt własności budynku .

Do odliczeń z tytułu wydatków remontowych ponoszonych przez małżonków w 2005 r. zastosowanie ma obowiązujący do końca 2003 roku art. 27a ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku.

Przepis ten stanowi, że wysokość odliczeń remontowych od podatku dotyczy łącznie obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację. Przepis powyższy w żaden sposób nie uzależnia prawa do ulgi od faktu, na którego z małżonków wystawione są faktury. W przypadku rozliczania się odrębnego przez małżonków, albo w przypadku gdy jeden z małżonków nie może skorzystać z odliczenia z uwagi na opodatkowanie swoich dochodów podatkiem w formie karty podatkowej, to przez współmałżonka może być uwzględniona faktura wystawiona na któregokolwiekz małżonków.

Mając na uwadze wyżej przytoczone przepisy na tle przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawczyni spełnia warunki do korzystania z prawa do odliczeń z tytułu poniesionych w 2005r. wydatków na remont .

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Grunwald informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia.Traci swą ważność w przypadku jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz w przypadku zmiany stanu faktycznego i prawnego po dniu jej wydania.

Zgodnie z przepisem art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald