Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Tarnowskiej działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 18.02.2004 r. dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w części odnoszącej się do podatku dochodowego od osób fizycznych wyjaśnia:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zamierza Pan prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wynajmu powierzchni magazynowych spółce jawnej, której jest Pan wspólnikiem. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23, a więc: remonty, podatek od nieruchomości, amortyzacja.
W myśl art. 22 g ust. 11 powołanej wyżej ustawy w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie. Z powyższego wynika zatem, iż w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych będzie stanowić cała wartość wynajmowanego budynku.
Należy nadto stwierdzić, iż opłacany przez spółkę jawną czynsz z tytułu najmu, będzie w całości stanowił koszt uzyskania przychodu spółki.