Podatniczka, stosownie do art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), złożyła pismo z prośbą o udzie... - Interpretacja - US. Ia-1/2-OP/2004

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.01.2004, sygn. US. Ia-1/2-OP/2004, Urząd Skarbowy w Łańcucie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatniczka, stosownie do art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), złożyła pismo z prośbą o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatniczka posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Co miesiąc, wraz z opłatą czynszową, odprowadza do spółdzielni mieszkaniowej określoną kwotę tytułem wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy. W roku 2003 podatniczka w ramach remontu lokalu mieszkalnego dokonała wymiany okien, ponosząc wydatek w wysokości 3.617,94 zł, co potwierdza wystawiona przez wykonawcę usługi faktura VAT. Spółdzielnia mieszkaniowa na wniosek podatniczki począwszy od miesiąca października 2003 r. uznała podatniczkę kwotą do odpisu z funduszu remontowego w wysokości 1.759,00 zł.

W świetle przedstawionych faktów postawiono pytanie:

Jaka kwota stanowić winna podstawę wyliczenia ulgi z tytułu poniesionych wydatków mieszkaniowych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, działając na podstawie art. 14a § 1 ordynacji podatkowej, informuje, że zgodnie z art. 27a. ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w roku 2003, podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 ustawy, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Jak stanowi art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy, wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym że wydatki na cele wymienione w ust. 1 pkt 1 ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.

W świetle przytoczonych przepisów uznać należy, że w przedmiotowej sprawie podstawę dokonania pomniejszenia podatku dochodowego w związku z dokonanymi wpłatami na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej, stanowić będą dowody tej wpłaty za okres stycznia do września 2003 r., natomiast z tytułu poniesionych wydatków na remont lokalu (tj. wymianę okien) faktura VAT wystawiona przez wykonawcę usługi.

Urząd Skarbowy w Łańcucie