POSTANOWIENIE - Interpretacja - DG-415-9687-5/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2005, sygn. DG-415-9687-5/05, Urząd Skarbowy w Starogardzie Gdańskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatniczki z dnia 10 maja 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na uzyskanie prawa jazdy

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nie prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W dniu 10 maja 2005r. Podatniczka zwróciła się do tut. organu podatkowego

o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Z treści pisma wynika, że Podatniczka założyła działalność gospodarczą, w związku z czym zamierza uzyskać prawa jazdy i kupić samochód, który jest niezbędny, gdyż współpracuje z agencją artystyczno-reklamową działającą na terenie całego kraju i praca ta wymaga częstych wyjazdów.

Zdaniem strony wydatek poniesiony na kurs prawa jazdy będzie stanowił koszt prowadzonej działalności gospodarczej, który powinien być później odliczony od podatku od towarów i usług. Ponadto uzyskanie prawa jazdy jest niezbędne do poprawnego funkcjonowania firmy.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. (DZ.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle w/w przepisu, aby poniesiony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów wymagane jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym kosztem a przychodem. Oznacza to, że podatnik ma możliwość odliczenia wszelkich faktycznie poniesionych kosztów, pod tym jednak warunkiem, iż wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a zatem, że ich poniesienie miało lub mogło mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Dany wydatek musi mieć charakter celowy, tj. musi spowodować osiągnięcie z tego źródła przychodu. Poniesiony wydatek, aby uznać go za koszt prowadzonej działalności gospodarczej musi być w całości związany z przychodami tej działalności.

Jak wynika z przedstawionego przez Podatniczkę stanu faktycznego, prowadzona działalność gospodarczą wymaga częstych wyjazdów, w związku ze współpracą z agencją artystyczno - reklamową.

Uzyskanie prawa jazdy uprawnia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Jest ono potrzebne zarówno do prowadzonej działalności gospodarczej jak i prywatnie w celu kierowania pojazdami do celów osobistych.

Tak więc wydatek poniesiony na uzyskanie prawa jazdy nie ma ścisłego związku tylko z prowadzoną działalnością gospodarczą. Uzyskanie prawa jazdy ułatwi Podatniczce w znacznym stopniu również życie prywatne.

Jeżeli strona udowodni, że poniesiony wydatek na uzyskanie prawa jazdy związany jest wyłącznie z pozarolniczą działalnością gospodarczą, wówczas wydatek ten będzie stanowił koszt podatkowy prowadzonej działalności.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że wydatki poniesione na uzyskanie prawa jazdy nie powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Oznacza to, że nie przysługuje również prawo do obniżenia kwoty należnego podatku od towarów i usług (VAT) o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu w/w usługi.

Urząd Skarbowy w Starogardzie Gdańskim