Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 27.01.2004 r. wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z art. 27 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odliczeniu od podatku podlegają poniesione przez podatnika w roku podatkowym wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzony na podstawie odrębnych przepisów.
Tą odrębną ustawą w przypadku funduszu remontowego wspólnoty mieszkaniowej jest ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.).
Rodzaje wydatków mieszczących się w zakresie ulgi na remont i modernizacje budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 1 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizacje budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788). Z opisanej w piśmie sprawy wynika, że wspólnota mieszkaniowa przejęła od firmy budynek mieszkalny w trakcie budowy ,pozostały do wykonania prace wykończeniowe, w tym wykonanie przyłączy do budynku: prądu, wody, kanalizacji. Wymienione prace nie wchodzą w zakres odliczenia od podatku w ramach wpłat na wyodrębniony fundusz wspólnoty mieszkaniowej.