Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 18.03.2005r., następnie uzupełnionym w dniu 02.05.2005r. wniosku w sprawie udokumentowania kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji.
1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę.
W dniu 18.03.2005r. do tut. organu wpłynął wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2004r. uzyskał Pan dochody ze sprzedaży papierów wartościowych (akcji P...) i w związku z tym poniósł duże koszty w postaci: prowizji i odsetek od kredytu, odsetek od kredytu ROR, prowizji biura maklerskiego, opłaty za prowadzenie rachunku inwestycyjnego. W uzupełnieniu do wniosku wyjaśnia Pan, że na zakup akcji wykorzystał środki finansowe pochodzące z kredytów:
- z własnej lini kredytowej z rachunku ROR. Na potwierdzenie tego dysponuje Pan miesięcznymi wyciągami z banku P... SA, w którym posiada w/w rachunek ROR.
- z konta ROR żony przelano bezpośrednio na Pana rachunek inwestycyjny w B... P... określoną kwotę, na dowód czego żona dysponuje odpowiednimi wyciągami bankowymi.
Wg. Pana oceny odliczeniu podlegają wszystkie wymienione wyżej i udokumentowane koszty związane z nabyciem i sprzedażą akcji.
2. Ocena prawna stanowiska.
Zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów określoną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 23 tej ustawy.Koszty te można podzielić na dwie grupy:
- bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji - koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego (cena jednostkowa x ilość papierów wartościowych),
- koszty poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie, w celu uzyskania przychodu (koszty: prowizji za rozpatrzenie wniosku kredytowego na zakup akcji, odsetki od kredytu udzielonego na zakup akcji, prowizja od zakupu akcji, opłata za otwarcie rachunku, opłata za prowadzenie rachunku, opłata skarbowa za pełnomocnictwo udzielone na rzecz biura maklerskiego, prowizja od sprzedaży akcji, środki własne, koszty transferu itp.).
O możliwości zakwalifikowania wydatków do kategorii kosztów uzyskania przychodów decydują łącznie dwie przesłanki:
- wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu i dotyczyć określonego źródła przychodu,
- wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków wyłączonych z kosztów na mocy art.23 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 23 ust.1 pkt 38 cyt. ustawy nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków poniesionych na objęcie lub nabycie (...) udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) wkładów oraz innych papierów wartościowych (...).
Z powyższego wynika, że do kosztów, lecz dopiero z chwilą sprzedaży akcji zalicza się wszelkie koszty,które warunkują ich nabycie, w tym również wymienione w zapytaniu.W przypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bankowego, koszty jego obsługi w postaci prowizji powstałych przy zawieraniu umowy kredytowej oraz odsetek mogą stanowić koszt uzyskania. Ponadto warunkiem niezbędnym jest aby kredyt ten został faktycznie przeznaczony na zakup papierów wartościowych ze sprzedaży, których uzyskano dochód podlegający opodatkowaniu.W myśl postanowień art.23 ust.1 pkt 32 ustawy - odsetki od kredytu zaciągniętego na nabycie akcji mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, o ile zostały faktycznie zapłacone do czasu sprzedaży tych akcji. Ustawodawca nie różnicuje rodzaju ani źródła kredytu.
Istotną przesłanką zaliczenia poniesionych przez Pana wydatków do kosztu uzyskania przychodu jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego między tymi wydatkami, a osiągniętym przychodem. Należy przy tym pamiętać, że ciężar dowodu - co do wykazania tego związku - spoczywa na podatniku, który z tego faktu wywodzi korzystne dla siebie skutki prawne. Do Pana należeć będzie też udowodnienie poniesienia tych kosztów. W tym celu mogą służyć dokumenty wymienione przez Pana w zapytaniu, a mianowicie: zaświadczenia z banku o wysokości spłaconych odsetek oraz prowizji, wyciągi bankowe, umowy kredytu itp.
Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach stwierdza, że stanowisko jakie zostało zajęte przez Pana we wniosku odnośnie udokumentowanych kosztów należy uznać za prawidłowe.
Ocena stanowiska w części dotyczącej uwzględnienia jako kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji, odsetek i innych kosztów zwiazanych z zaciągniętym kredytem o nazwie Emisja zawarta została w odrębnym postanowieniu.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach informuje, iż:
- interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstaionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia,
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.