Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) uznał stanowisko wnioskodawcy zajęte we wniosku z dnia 04.04.2005 r. (złożonym w US z dnia 07.04.2005 r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów czesnego za studia na filologii angielskiej o specjalności - tłumaczenia
- za nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07.04.2005 r. złożyła Pani w trybie art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) wniosek o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny.
Od roku 1988 prowadzi Pani działalność gospodarczą jako tłumacz języka czeskiego. Dwa lata temu podjęła Pani studia na filologii angielskiej (specjalność tłumaczenia), a od następnego roku będzie to indywidualny tok studiów.
Zdaniem Pani, język angielski jest bardzo przydatny w pracy tłumacza, zwłaszcza po przystąpieniu do UE ponieważ:ma Pani coraz więcej ofert z tłumaczeniami z języka czeskiego na język angielskii odwrotnie,słownictwo fachowe w języku czeskim ma tak olbrzymią ilość neologizmów,w większości zapożyczeń z języka angielskiego, że bez znajomości tego języka niesposób tłumaczyć tekstów fachowych,w swojej pracy często korzysta Pani z internetu, ze stron w języku angielskim,ponieważ jest niedobór słowników polsko-czeskich, a te, które są nie nadążają zasłownictwem.
Biorąc pod uwagę powyższe czynniki i to, że w większości tłumaczone są teksty techniczne (tłumacz NOT), uznała Pani takie studia za konieczne i w Pani odczuciu są one kosztem uzyskania przychodu.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza co następuje:
zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
Kosztami uzyskania przychodów są zatem, wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością
gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.
Na gruncie podatku dochodowego konieczny jest podział wydatków związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych na dwie grupy, tj.
- wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, oraz
- wydatki związane z podnoszeniem ogólnego poziomu wiedzy.
Do pierwszej grupy wydatków należy zakwalifikować wydatki związane z różnymi formami kształcenia, w ramach których podatnik nabywa umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności.
Drugą grupę wydatków obejmują zaś wydatki podnoszące ogólny poziom wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z prowadzoną działalnością.Generalnie kształcenie na studiach jest dla właściciela firmy inwestowaniem w siebie. Aby koszt związany z opłatą za studia zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, istnieć musi bezpośrednie przełożenie zdobytych umiejętności na powstanie przychodu. Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, że ukończenie studiów o kierunku filologii angielskiej jest warunkiem bezwzględnym i koniecznym do funkcjonowania firmy, jak również do zachowania źródła przychodów, j akim j est pozarolnicza działalność gospodarcza.
Nie gwarantuje także, iż poniesienie tego wydatku ma lub będzie miało wpływ na wysokość osiągniętego przychodu.
Ponadto z wniosku wynika, że jest Pani tłumaczem przysięgłym języka czeskiego, zatem doskonalenie i podnoszenie posiadanych kwalifikacji w tym języku mogłoby mieć bezpośredni wpływ na osiągane przychody, zaś czesne za studia na filologii angielskiej są rodzajem wydatku osobistego i nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów.
W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie uznał, że stanowisko wnioskodawcy w przedmiocie zaliczania do
kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych za studia na filologii angielskiej za nieprawidłowe i postanowił jak w sentencji.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Stosownie do art. 14b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta.Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.
Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).
Zażalenie zgodnie z zapisem z art. 222 wyżej cyt. ustawy - Ordynacja podatkowa winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Strona wnosząca zażalenie - stosownie do zapisu art, 169 § 2 Ordynacji podatkowej winna uiścić z góry opłatę skarbową w kwocie 5 zł na zażalenie oraz 0,50 zł od każdego załącznika