W dniu 15 lutego 2005r. Wspólnota mieszkaniowa... zwróciła się o udzielenie pisemnej odpowiedzi na pytanie: - Interpretacja - 1409/PDG/423-6/05/DN

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.05.2005, sygn. 1409/PDG/423-6/05/DN, Urząd Skarbowy w Legionowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 15 lutego 2005r. Wspólnota mieszkaniowa... zwróciła się o udzielenie pisemnej odpowiedzi na pytanie:

czy nieodpłatne świadczenie pracy przez właściciela lokalu z tytułu zaległości czynszowych nie podlega opodatkowaniu.

W odpowiedzi na pismo Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art.216 oraz art.14a, art.14b, art.14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60) informuje:

Zarząd Wspólnoty mieszkaniowej wyraził zgodę na świadczenie pracy przez właściciela lokalu na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, z uwagi na zaległości finansowe z tytułu należnego czynszu. Osoba ta nie otrzymuje wypłaty w gotówce a jedynie w zamian zostają jej umorzone określone kwoty pieniężne.

Przychodem podatnika, stosownie do postanowień art. 11 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art.17 ust.1 pkt 6 i 9, art. 20 ust. 3, otrzymane lub postawione do jego dyspozycji w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle przedstawionego stanu prawnego i faktycznego należy uznać, że nieodpłatne świadczenie pracy stanowi dla właściciela lokalu (osoby fizycznej) przychód z innych źródeł określone w art. 10 ust.1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a jej wartość odpowiada wielkości należnego czynszu.

Jednocześnie wydatek na wynagrodzenie pracownika z tytułu wykonywanych prac stanowi dla wspólnoty koszt uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 15 ust.1 ustwy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1 w/w ustawy.

Jednak aby wydatki te mogły by być uznane za koszty uzyskania przychodów winny być prawidłowo udokumentowane.

Dla celów dowodowych wspólnota mieszkaniowa winna zawrzeć z właścicielem lokalu umowę o pracę, umowę zlecenie, lub inną umowę
o podobnym charakterze. Od wynagrodzenia wynikającego z zawartej umowy, Wspólnota Mieszkaniowa zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązana jest jako płatnik obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy i przekazać w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca siedziby płatnika, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru - PIT - 4.

W przypadku gdy z właścicielem lokalu, który świadczy nieodpłatne pracę, nie została zawarta umowa
o pracę, umowa zlecenia lub o innym charakterze, a wykonywana praca odbywa się wyłącznie na podstawie uchwały Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej, wspólnota mieszkaniowa nie jest obowiązana do poboru zaliczek na podatek dochodowy od tego świadczenia. Natomiast jest obowiązana do sporządzenia informacji
o wysokości przychodów według ustalonego wzoru ( PIT - 8C ) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego do przekazania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Natomiast podatnik ( osoba fizyczna świadcząca nieodpłatnie pracę na podstawie uchwały Zarządy Wspólnoty Mieszkaniowej), zgodnie z art. 44 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest obowiązana wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19% dochodu, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzendom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika, deklaracje według ustalonego wzoru - PIT - 53, a po zakończonym roku podatkowym rozliczyć zeznaniem rocznym.

W kwestii dot. wskazania "kto powinien wyrazić zgodę na zamianę świadczenia pieniężnego na prace świadczoną przez właściciela lokalu", Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie, informuje, że art. 14a par 1 ustawy Ordynacja podatkowa upoważnia organ podatkowy do udzielania pisemnych informacji tylko w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Interpretacji dokonano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i przytoczony w treści postanowienia oraz obowiązujący aktualnie stan prawny.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Legionowie