Temat interpretacji
Na podstawie:art. 14a §1 §3 §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęcznej udzielając informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym na wniosek Podatniczki uznaje stanowisko wnioskodawczyni za nieprawidłowe.
Dnia 02.03.2005 r. Podatniczka, złożyła wniosek do Urzędu Skarbowego w Łęcznej o interpretację przepisów podatkowych. Powyższy wniosek zgodnie z wezwaniem na podstawie art. 169 § 1 do usunięcia braków z dnia 14.03.2005 r. został uzupełniony w dniu 29.03.2005 r. Jak wynika z wniosku oraz jego uzupełnienia Podatniczka jest wyłącznym właścicielem lokalu użytkowego, który zamierza nieodpłatnie użyczyć swojemu synowi. Lokal ten syn wnioskodawczyni, po uzyskaniu prawa do korzystania, zamierza wynajmować osobom trzecim. Wnioskodawczyni zwraca się z pytaniem, czy z tytułu tej umowy użyczenia nie uzyska ona przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym. Zdaniem wnioskodawczyni przychód taki nie powstanie.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęcznej dokonał oceny stanowiska pytającego w następujący sposób. Zgodnie z art. 16 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym lub prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, to jest wartość czynszu jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Wysokości przychodu nie ustala się jednak, jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej cześć do użytku na cele działalności naukowej, naukowo - technicznej, oświatowej, oświatowo - wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym. Za członka rodziny na podstawie art. 111 § 3 ustawy Ordynacja podatkowa uważa się wstępnych, zstępnych, rodzeństwo, małżonków zstępnych oraz osobę pozostającą z podatnikiem w faktycznym pożyciu.
W przedstawionej sytuacji, pomimo że Podatniczka nieodpłatnie użycza nieruchomość swojemu synowi, który zgodnie z powyższym jest członkiem rodziny, nie jest ona używana na potrzeby syna a zaspokaja potrzeby osób, którym syn odnajmuje użyczony lokal. Prawo do nie ustalania wysokości przychodów do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu nieodpłatnego użyczenia wyżej wymienionej nieruchomości nie ma tu więc zastosowania.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.