Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tj. z 2005r Dz. U. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku Pani ... zam. ... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie obowiązku sporządzenia spisu z natury i opodatkowania objętych nim towarów
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 14.03.2005r Podatniczka złożyła w tutejszym Urzędzie Skarbowym wniosek o wydanie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie obowiązku sporządzenia spisu z natury i opodatkowania objętych nim towarów.
W przytoczonym stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, że od 12.06.1992r prowadzi działalność gospodarczą jako firma małżeńska, która stosownie do zapisów art. 32 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zaakceptowana została przez Urząd Skarbowy w Malborku pismem EP/AK/883/2/99 z dnia 4.02.1999r opodatkowaną na zasadach ogólnych, z obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych. W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004r - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, porządkującej problem małżeństw prowadzących firmę na podstawie jednego wpisu do ewidencji Strona wysnuła wątpliwości i zwróciła się z wnioskiem o ich rozstrzygnięcie, a mianowicie "Czy zmiana rejestracji (małżonkowie prowadzący wspólną działalność gospodarczą muszą uzyskać dwa oddzielne wpisy do ewidencji gminnej), spowoduje obowiązek sporządzenia tzw. spisu z natury i opodatkowanie towarów, które nie zostały sprzedane przed przekształceniem?" Strona podkreśliła również, że jej intencją nie jest likwidacja prowadzonej działalności.
W dniu 1.04.2005r Wnioskodawczyni złożyła pismo uzupełniające w którym poprosiła dodatkowo o wyjaśnienie, "Czy w związku z dokonaniem "rozdziału" wspólnego wpisu działalności konieczne będzie przeprowadzenie tzw. remanentu likwidacyjnego?" oraz "Czy musimy liczyć się z podatkiem od tzw. remanentu likwidacyjnego (podatek dochodowy)?" Strona wskazała, że jej zdaniem wymagany przepisami proces "przekształcenia" nie likwiduje dotychczasowego źródła przychodów, jakim jest prowadzona przez małżonków działalność gospodarcza. Tym bardziej, że z tej działalności małżonkowie nadal będą uzyskiwać przychody, chociaż będą figurować w dwóch odrębnych wpisach do ewidencji działalności gospodarczej. W związku z tym Strona stoi na stanowisku, że "ewentualne spisanie towarów, materiałów, środków trwałych może zostać dokonane bez żadnych konsekwencji podatkowych".
Po przeanalizowaniu, w świetle obowiązujących przepisów prawa, przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Malborku wskazał jak niżej:
Stosownie do treści art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych(Dz. U. z 2000r, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) "W razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:
- w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
- nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
- osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
- nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową."
Reasumując więc, należy stwierdzić, że zmiana sposobu rejestracji małżonków nie spowoduje likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonków, a tym samym sporządzenie spisu z natury nie spowoduje, w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powstania obowiązku ustalania dochodu do opodatkowania.