POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1424/2150/4111/415/22/1/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.04.2005, sygn. 1424/2150/4111/415/22/1/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1, §4, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 Nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku P. ... z dnia 02.03.2005r. (data wpływu do organu podatkowego - 03.03.2005r.), uzupełnionego w dniu 04.04.2005r., w części dotyczącej udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego możliwości skorzystania z ulgi na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego przez podatnika na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych na podstawie art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 03.03.2005r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek P. ... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego możliwości skorzystania z ulgi na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych oraz z ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego, uzupełniony w dniu 04.04.2005r.W części dotyczącej możliwości skorzystania z ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego wniosek rozpatrzono odrębnym postanowieniem.

Z treści pisma wynika, iż od Podatnicy w 2003r. nabyli na rynku wtórnym od osób fizycznych nieruchomość zabudowaną domem mieszkalnym w stanie surowym zamkniętym, którego budowa została przerwana w 1992r. Umowa kupna-sprzedaży została sporządzona formie aktu notarialnego. Pozwolenie na budowę zostało wydane na poprzedniego właściciela w dniu 06.04.1991r., a następnie w dniu 19.05.2003r. Podatnicy uzyskali pozwolenie na wznowienie robót budowlanych. Po uzyskaniu pozwolenia Podatnicy prowadzili prace remontowo-modernizacyjne i wykończeniowe polegające, m.in. na wymianie pokrycia dachowego, częściowej wymianie okien i drzwi, przebudowę ścian, zmianie instalacji elektrycznej, rozprowadzeniu instalacji wodno- kanalizacyjnej, budowie gazociągu w ulicy, przyłącza do domu i instalacji gazowej wewnętrznej oraz wszelkie prace wykończeniowe wewnętrzne i tynki zewnętrzne. Wymienili również ogrodzenie działki.

W 2003r. Wnioskodawcy zaciągnęli w Banku. ......... kredyt budowlano-hipoteczny z okresem spłaty 15 lat, przeznaczony na sfinansowanie kosztów inwestycji, której celem jest zakup nieruchomości gruntowej zabudowanej oraz wykończenie tej nieruchomości jako kontynuacja przedsięwzięcia finansowanego przez kredyt. Kredyt został przeznaczony przez Podatników na zakup nieruchomości (działka i dom). W akcie notarialnym nie wyodrębniono ceny gruntu i ceny domu.W 2004r. Podatnicy otrzymali pozwolenie na użytkowanie domu.Wnioskodawcy nie korzystali z dużej ulgi budowlanej.

W powyższym stanie faktycznym Podatnicy zwrócili się do tut. organu podatkowego z prośbą o wyjaśnienie czy spełniają warunki uprawniające do skorzystania z ulgi na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego w banku na zakup powyższej nieruchomości.Zdaniem Podatników spełniają oni warunki do skorzystania z w/w ulgi.

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2005r., stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz, (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wobec Podatników nie jest prowadzone postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.W myśl art. 14a § 3 interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Kwestie dotyczące odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytów zaciągniętych na własne potrzeby mieszkaniowe regulują przepisy art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z ust. 1 cyt. art. od podstawy obliczenia podatku odlicza się z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu lub pożyczki udzielonej podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
1. budową budynku mieszkalnego;
2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku;
3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkaniowe lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku którego powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Podstawowe warunki uprawniające do skorzystania z przedmiotowego odliczenia określa art. 26b ust. 2 cyt. ustawy.

Przepisy ust. 3 powołanego artykułu określają przypadki wyłączenia możliwości skorzystania z ulgi na spłatę odsetek od kredytu. Jeden z warunków ograniczających możliwość skorzystania z przedmiotowej ulgi został określony w art. 26b ust. 3 pkt 6, w myśl którego odliczeniu nie podlegają odsetki od kredytu wykorzystanego na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu w związku z inwestycją wymienioną w ust. 1; w przypadku wykorzystania kredytu na cele wymienione w ust. 1 oraz na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu odliczeniu nie podlegają odsetki od części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych wydatkach, o których mowa w ust. 2 pkt 5.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Podatnicy w 2003r. zaciągnęli w banku ........... kredyt budowlano - hipoteczny na sfinansowanie kosztów inwestycji, której celem jest zakup nieruchomości gruntowej zabudowanej oraz wykończenie tej nieruchomości. Zakupu nieruchomości dokonano od osoby fizycznej. Kredyt został przeznaczony przez Wnioskodawców na zakup przedmiotowej nieruchomości (dom i działka).

Biorąc pod uwagę cytowane wyżej przepisy należy stwierdzić, iż brak jest podstaw prawnych do skorzystania przez Podatników z odliczenia od dochodu spłaconych odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym w stanie surowym zamkniętym, w przypadku gdy zakupu dokonano od osoby fizycznej.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko zajęte przez Wnioskodawców we wniosku jest nieprawidłowe.

Pouczenie
1. Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
2. Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
3. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. urzędu skarbowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222, w związku z art. 239 cyt. ustawy powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł.4. Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa.

Otrzymują:
1. Adresat
2. Dyrektor Izby Skarbowej w WarszawieOśrodek Zamiejscowy w Radomiu
3. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie
4. A/a

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu