Postanowienie - Interpretacja - DF/415-308/05/FD

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.04.2005, sygn. DF/415-308/05/FD, Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Pani ... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującej kwestii: czy można amortyzować w działalności gospodarczej jednego małżonka cześć nieruchomości przekazanej do wykorzystania przez drugiego małżonka u którego dotychczas cała nieruchomość stanowiła środek trwały?

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w ww. wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i rozpoczyna jej wykonywanie w jednym z lokali usługowych w budynku będącym środkiem trwałym w pozarolniczej działalności gospodarczej małżonka. Pomiędzy małżonkami istnieje małżeńska wspólność majątkowa obejmująca również przedmiotowy budynek (budynek został wybudowany przez małżonków w okresie trwania związku małżeńskiego). Otrzymując część budynku do wykorzystania w działalności gospodarczej podatnik zamierza dokonywać odpisów amortyzacyjnych od użytkowanej przez siebie części.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art.22a ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz.176 z późn. zmianami ) amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania miedzy innymi budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością.

Za wartość początkową środka trwałego zgodnie z art. 22g ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się : - w razie wytworzenia we własnym zakresie - koszt wytworzenia.

Zgodnie z art.22g ust.11 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie".

W związku z powyższym oraz mając na względzie art.22f ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "jeżeli tylko część nieruchomości, w tym budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej (...) odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w wysokości ustalonej od wartości początkowej nieruchomości, budynku lub lokalu odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej (...) do ogólnej powierzchni użytkowej tej nieruchomości, budynku lub lokalu".

Reasumując, prawidłowe jest stanowisko podatnika wyrażone w zapytaniu, że ma prawo amortyzować w swojej działalności gospodarczej cześć budynku w niej wykorzystywaną. Amortyzacji takiej należy dokonać odpowiednio do stosunku powierzchni części budynku wykorzystywanej w działalności podatnika do ogólnej powierzchni budynku.

Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku