Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 11.04.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I
E
Pismem z dnia 11.04.2005 r. zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Od 1946 roku wypłacana jest Pani renta z tytułu wypadku komunikacyjnego, rewaloryzowana wyrokami sądu. Aby skrócić czas oczekiwania wniesionej sprawy do Sądu o podwyższenie otrzymywanej renty powypadkowej doszło do ugody pomiędzy Panią a Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym - sprawcą wypadku, o podwyższenie począwszy od 01 kwietnia 2003 r. płaconej renty o kwotę 96 zł miesięcznie, z adnotacją iż jej wysokość będzie podlegać waloryzacji na zasadach i terminach ogłoszonych w ZUS dla świadczeń rentowych i dodatku pielęgnacyjnego.
Skierowane przez Panią pytanie
dotyczy:
Czy renta powypadkowa wypłacana na podstawie zawartej ugody między stronami korzysta w 2003 r. i 2004 r. ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych?
We wniosku, przedstawiając stan faktyczny i prawny sprawy, zajmuje Pani stanowisko, że renta powypadkowa wypłacana na podstawie zawartej ugody, także pozasądowej, korzysta w 2004 roku ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.). Według Pani do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 01 stycznia 2003 r. do dnia 31 grudnia 2003 r. ma zastosowanie zaniechanie poboru podatku dochodowego na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 stycznia 2004 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) (Dz. U. Nr 10, poz. 81).
Istotę renty, o której mowa w Pani pytaniu, nazwaną potocznie uzupełniającą lub
wyrównawczą, reguluje art. 444 par. 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.). Powołany przepis stanowi, że jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty.Od 2003 roku ze zwolnienia w podatku dochodowym korzystały jedynie renty wyrównawcze przyznane podatnikowi na podstawie wyroku sądowego. Renty wypłacane podatnikowi na podstawie porozumienia stron (ugody, w tym ugody sądowej), podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.). Należy jednak wskazać, że od wypłacanych w 2003 roku, na podstawie umowy lub ugody zawartej między stronami, rent Minister Finansów zaniechał poboru podatku. Z dniem 23 stycznia 2004 roku
weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 stycznia 2004 roku w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) (Dz. U. Nr 10 poz. 81) na mocy którego zaniechano poboru podatku dochodowego od osób fizycznych w okresie od dnia 1 stycznia 2003 r. do dnia 31 grudnia 2003 r. od odszkodowań wypłaconych na podstawie umowy lub ugody zawartej między stronami m. in. w postaci renty, otrzymanej na podstawie przepisów prawa cywilnego, w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość.
Natomiast w związku z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokonaną ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.), w roku 2004, wolne od podatku dochodowego są odszkodowania w postaci renty otrzymane na podstawie
przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość (art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy).
Uwzględniając stan faktyczy oraz w/w uregulowania prawne należy stwierdzić, że renta powypadkowa wypłacana comiesięcznie na podstawie zawartej między stronami ugody pozasądowej (art. 444 par. 2 Kodeksu cywilnego) w 2003 roku podlegała opodatkowaniu, jednak na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 stycznia 2004 r. - w 2003 r. zaniechano poboru podatku z tego tytułu. Natomiast w 2004 roku odszkodowanie to - korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy.
W dacie wydania postanowienia w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem
administracyjnym.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.