Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.05.2005 r. (data wpływu 19.05.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
postanawia:
uznać Pana stanowisko za nieprawidłowe.
Pismem z dnia 19 maja 2005 r. zwrócił się Pan z zapytaniem, jaką zastosować stawkę do amortyzacji budynku niemieszkalnego.
Zgodnie z art. 22a ust. 1 wyżej cytowanej ustawy amortyzacji podlegają , z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we włwsnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania:
- budowle, budynki oraz lokale będące odębną własnością;
- maszyny, urządzenia i środki transportu;
- inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
W oparciu o wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych , stanowiący załącznik nr 1 do w/w ustawy o podatku dochodowym, dla grupy środków trwałych (budynki niemieszkalne) zakwalifikowanych pod symbolem 10 KŚT stosuje się roczną stawkę amortyzacyjną w wysokości 2,5%.
Zatem stanowisko Pana jest nieprawidłowe.
Jednocześnie Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego nadmienia, że to na podatniku ciąży obowiązek dokonania prawidłowej klasyfikacji środka trwałego do odpowiedniej grupy KŚT. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania KŚT skaładnika majątku zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie symbolu ( grupy) środka trwałego oraz wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.
Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie postanawia jak w sentencji.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).