Temat interpretacji
Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że w ciągu roku podatkowego 2004 podatek od towarów i usług przypadający na sprzedaż opodatkowaną rozliczany był wg wskaźnika 36 %. Po zakończeniu roku podatkowego, wskaźnik ten wynosi 68 %. Korekta podatku od towarów i usług będzie ujęta w deklaracji VAT-7 za styczeń 2005r.i spowoduje zwiększenie podatku naliczonego do odliczenia.Ponadto wnioskodawca informuje, że do kosztów działalności w poszczególnych miesiącach podatek od towarów i usług był zaliczony w wysokości 64 % przypadającego do odliczenia , natomiast po dokonaniu rocznej korekty winien być zaliczony do kosztów w wysokości 32 %.
Zdaniem podatnika podatek od towarów i usług, który po dokonaniu rocznej korekty za 2004r. powoduje zwiększenie VAT do odliczenia, winien być ujęty jako przychód z działalności gospodarczej.
Z przepisu art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz. 535) wynika, że po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-7, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01 % kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie. Korekta podatku od towarów i usług powodująca zwiększenie podatku naliczonego podlegającego odliczeniu wpływa na zwiększenie przychodów. Wynika to z art. 14 ust. 2 pkt 7f ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.), zgodnie z którym przychodem z działalności gospodarczej jest również kwota podatku od towarów i usług: a) nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 22a-22o, lub b) dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi, o których mowa w lit. a) - w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 14 ust. 2d ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepis ust. 2 pkt 7f stosuje się odpowiednio w przypadku zmiany prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywa-nego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi. Stanowisko podatnika przedstawione w zapytaniu należy zatem uznać za prawidłowe.