POSTANOWIENIE - Interpretacja - IIUS PBII/415-51/48147/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2005, sygn. IIUS PBII/415-51/48147/05, Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w związku z Pana wnioskiem z dnia 31 marca 2005 r., (data wpływu do tut. Urzędu - 05 kwietnia 2005 r.), uzupełnionym w dniu 25 kwietnia 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że przychód uzyskany z zamiany odrębnej własności lokalu na udział w nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym korzysta ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 32a ustawy podatkowej.

UZASADNIENIE

W dniu 05.04.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Pismem z dnia 21 kwietnia 2005 r. Nr IIUS PBII/415-51/05 organ podatkowy wezwał Pana do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Uzupełnienie wpłynęło do tut. urzędu w dniu 25.04.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze skierowanego do tut. organu zapytania wynika, iż w 2004 r. w drodze umowy kupna-sprzedaży nabył Pan odrębną własność lokalu mieszkalnego, którego wartość rynkowa wynosi 62.000,00 zł. Obecnie zamierza Pan zawrzeć umowę zamiany ww. lokalu mieszkalnego na udział w nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Wartość rynkowa tego udziału jest mniejsza niż wartość lokalu mieszkalnego. Pana zdaniem przychód z przedmiotowej zamiany nie będzie podlegał opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym gdyż w całości będzie korzystał ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 32a oraz art. 21 ust. 1 pkt 32 lit b ustawy podatkowej.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.Stosownie do art. 19 ust. 2 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw majątkowych, a także innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, u każdej ze stron umowy przenoszącej własność jest wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany. Zgodnie z art. 28 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy od takiego przychodu ustala się w wysokości 10% uzyskanego przychodu i jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, chyba, że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany z ww. sprzedaży przeznaczony zostanie w okresie dwóch lat od dnia dokonania tej sprzedaży na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a tejże ustawy.

Z kolei zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 a ustawy podatkowej wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z zamiany:a)budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim prawie, lubb)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lubc)gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a)- jeżeli przedmiotem zamiany są wyłącznie znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości i prawa wymienione w lit. a)-c) i przychód z zamiany nie jest wydatkowany na nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku lub budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, modernizację, adaptację lub remont budynku albo jego części - przeznaczonych na cele rekreacyjne.

W związku z powyższym, że przedmiotem Pańskiej zamiany są wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32a nieruchomości, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach, podziela Pana stanowisko, iż przychód uzyskany z zamiany odrębnej własności lokalu mieszkalnego nabytej w 2004r. na udział w nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym będzie korzystał ze zwolnienia od opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym w myśl powyższego przepisu. Bez znaczenia w tym przypadku jest wartość rynkowa będących przedmiotem zamiany nieruchomości.Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza również, że w przedmiotowej sprawie powołany przez Pana przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. b ustawy podatkowej nie będzie miał zastosowania.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejszej interpretacji udzielono przyjmując za datę w/w zdarzenia dzień wydania postanowienia, a także stan prawny obowiązujący w tym dniu.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Postanowienie niniejsze, na mocy art. 143 § 1 i § 2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach ( adres do korespondencji : Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej - 43-300Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a ) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Do wiadomości:1.Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach,2.Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach3.Ośrodek Zamiejscowy w Częstochowie,4.a/a

Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach