Temat interpretacji
W dniu 11.02.2005 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Pan Tomasz Zieliński jest współwłaścicielem (udział w 3/4 części) siedmiu działek położonych we wsi Zelgoszcz gm. Stryków. Nieruchomości te wchodziły w skład majątku wspólnego (współwłasność ustawowa) Tomasza Zielińskiego oraz jego żony Alicji Zielińskiej. Zostały przez nich nabyte w latach 1994-1998. Jak wskazano we wniosku, zbycie działek nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie. Na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, spadek po Alicji Zielińskiej w połowie nabył mąż - Tomasz Zieliński i w połowie syn - Michał Zieliński. Obecnie działki stanowią współwłasność Pana Tomasza Zielińskiego i jego syna, przy czym przypadający Panu Tomaszowi Zielińskiemu udział we współwłasności wynika częściowo z nabycia spadku po żonie, a częściowo z udziału w małżeńskiej wspólności majątkowej. Na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości oraz umowy ustanowienia użytkowania nieruchomości Pan Tomasz Zieliński, działając w imieniu własnym i syna Michała Zielińskiego, zobowiązał się do dokonania sprzedaży w/w nieruchomości na rzecz Hermann Kirchner Polska Spółki z o.o. Zgodnie z oświadczeniem zawartym w uzupełnieniu wniosku złożonym w dniu 04.03.2005 r. przez adw. Jacka Skrzydło (upoważnionego na podstawie substytucji do zastępowania pełnomocnika adw. Ryszarda Grzejszczaka), zbycie działek nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej.
Źródła przychodów określa art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w/w ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d), wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Przepis ten nie ma zastosowania, zgodnie z art. 21 ust. 2 pkt 3 w/w ustawy, jeżeli przychód ze sprzedaży nieruchomości stanowi przychód z pozarolniczej dzialalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy.
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że nie ma znaczenia sposób nabycia nieruchomości, jeżeli zbycie nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostanie dokonane po upływie pięciu lat od daty nabycia. Nie w każdym jednak przypadku, przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem tego okresu będzie podlegał opodatkowaniu. Ustawodawca w art. 21 ust. 1 w/w ustawy przewidział w tym zakresie zwolnienia od podatku. Zwolnieniem przedmiotowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) zostały objęte w całości przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku, o ile przychód ze sprzedaży nieruchomości nie stanowi przychodu z pozarolniczej dzialalności gospodarczej.
Reasumując, uzyskany przez Pana Tomasza Zielińskiego przychód z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości wynikający z małżeńskiej wspólności majątkowej nie będzie stanowił źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zaś przychód ze sprzedaży udziału w nieruchomości, nabyty w drodze spadku będzie przedmiotowo zwolniony z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego, przy spełnieniu warunku, że odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.