Temat interpretacji
Ze złożonego przez podatnika wniosku wynika następujący stan faktyczny: podatnik prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie od dnia 15.11.1998 r. Od dnia 15.11.1998 r. dokonał wyboru opodatkowania podatkiem dochodowym w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W dniu 15.11.1999 r. złożył zawiadomienie o "zawieszeniu" działalności gospodarczej. Z dniem 12 stycznia 2004 roku zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej.
Z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. wynika, iż zasadą jest odrębne opodatkowanie małżonków od osiąganych przez nich dochodów. Natomiast w ust. 2 wymienionego przepisu ustawodawca przewidział łączne opodatkowanie małżonków od sumy ich dochodów, określając jednocześnie warunki jakie należy spełnić by skorzystać z tej preferencyjnej formy opodatkowania. Zgodnie z tym przepisem małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.
Sposób opodatkowania, o którym wyżej mowa, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, tj. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm) (ust. 8 art. 6). Zasada ta nie dotyczy jedynie osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, tj. osób fizycznych osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, nie korzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30 c, albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym /ust. 9 art.6/.
Zauważyć w tym miejscu należy, iż fakt, że podatnik nie osiągnął w 2004 roku żadnych dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, pozostaje bez znaczenia dla możliwości zastosowania preferencyjnego sposobu opodatkowania małżonków, gdyż ustawodawca wyraźnie wskazuje na okoliczność zastosowania do podatnika przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Z powyższego wynika zatem, iż osoba, która nie dokonała ww. czynności uznawana jest przez przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, za osobę prowadzącą w dalszym ciągu działalność gospodarczą opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a tym samym za osobę, do której mają zastosowanie przepisy powołanej ustawy. Podkreślenia wymaga również fakt że powołana ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie przewiduje możliwości zawieszenia działalności gospodarczej nawet w sytuacji nie uzyskania przychodów z tej działalności.
Ze stanu faktycznego będącego przedmiotem zapytania, wynika iż do dnia 20 stycznia, tj. w dniu 12.01.2004 r. podatnik zgłosił likwidację działalności gospodarczej. Stanowi to podstawę do przyjęcia, że w 2004 roku nie miały wobec niego zastosowania przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.Powyższe stwarza natomiast możliwość, przy spełnieniu pozostałych warunków, opodatkowania dochodów uzyskanych przez podatnika w 2004 roku w sposób przewidziany w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym, tj. łącznie z dochodami żony.