Temat interpretacji
Stan faktyczny:
Podatnik w okresie od grudnia 2000r. do lutego 2004r. gromadził oszczędności w kasie mieszkaniowej i korzystał z odliczeń od podatku z tego tytułu. Po skończeniu okresu systematycznego oszczędzania, wycofane z kasy oszczędności podatnik przeznacza na zakup nieruchomości, na którą składają się: działka rolna oraz budynek mieszkalny w trakcie budowy (tzw. siedlisko).
Ocena prawna stanu faktycznego:
Zgodnie z treścią art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2001r. jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na m.in. systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tą kasę - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów. Na podstawie postanowień art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) rozciągnięto moc obowiązującą przepisu art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. w jego brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. - również do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002 r.
Zatem podatnik nie traci prawa do ulgi gdy wycofane z kasy mieszkaniowej oszczędności wydatkuje zgodnie z celami systematycznego oszczędzania. Katalog celów mieszkaniowych precyzuje ustawa z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 z późn.zm.). Stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 i 2 tej ustawy celem systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej jest uzyskanie kredytu i przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na następujące w ustawie cele mieszkaniowe:
- nabycie, budowę przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
- uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
- spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
- nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.
Z przedstawionego stanu prawnego wynika, że aby nie utracić prawa do odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej podatnik powinien przeznaczyć wycofane po okresie oszczędzania środki na co najmniej jeden z wyżej wymienionych celów systematycznego oszczędzania, przy czym enumeratywne wyliczenie zawartych w tym artykule celów mieszkaniowych, ma charakter wyczerpujący, a nie przykładowy. Katalog ten obejmuje zakup budynku mieszkalnego (w tym więc również budynku w budowie), nie mieści się w nim natomiast zakup działki rolnej. Stąd też w rozpatrywanym przypadku podatnik utraci prawo do przedmiotowej ulgi - w tej części, w której wycofane z kasy mieszkaniowej oszczędności przeznaczy na zakup działki rolnej.