Temat interpretacji
Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20.01.2005r.
Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika lub potrącone w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika.Na mocy art. 27 b ust.1 cytowanej ustawy, podatek dochodowy w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika lub pobranej w roku podatkowym przez płatnika. Wobec powyższego od podstawy opodatkowania bądź od podatku odliczyć można składki społeczne i zdrowotne te, które zostały bezpośrednio wpłacone przez podatnika albo te, które zostały pobrane przez płatnika. Ze złożonego wniosku wynika, iż Pani nie wpłaciła bezpośrednio na konto ZUS składek społecznych i zdrowotnych należnych od otrzymanych po terminie wypłat. Po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego ze względu na fakt, iż płatnik wpłacił do ZUS należne składki społeczne i zdrowotne stwierdzam, iż ma Pani prawo do skorygowania zeznań pod warunkiem otrzymania przez płatnika stosownych korekt informacji PIT-11.
Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążaca dla Podatnika.