Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. "Ordynacja podatkowa" (j.t.: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Widzew
uznaje za prawidłowestanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 08.02.2005r. uzupełnionym w dniu 25.02.2005r.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 08.02.2005r. wystąpił Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że wychowuje i opiekuje się Pan 31 - letnim, niepełnosprawnym synem, którego zakwalifikowano do I grupy niepełnosprawności. Syn zamieszkuje wraz z Panem i za 2004r. uzyskał dochody z renty socjalnej w kwocie 5.654zł. W związku z koniecznością dowożenia syna do lekarza oraz na zabiegi rehabilitacyjne korzysta Pan z samochodu zięcia, którego będzie Pan współwłaścicielem.
Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, jeżeli dochody tych osób nie przekraczają kwoty 9.120 zł - art. 26 ust. 7e ww ustawy.
Warunkiem korzystania z przedmiotowej ulgi jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:- orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub- decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniowa albo rentę socjalna, albo- orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.
Za wydatki rehabilitacyjne podlegające odliczeniu od dochodu zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt. 14 powyższej ustawy uważa się m.in. wydatki poniesione na:- używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na zabiegi leczniczo - rehabilitacyjne - w wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł.
Zatem od momentu gdy stanie się Pan współwłaścicielem samochodu zięcia uzyska Pan prawo do skorzystania z ww ulgi w związku z przewozem syna na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne.
W związku z powyższym, postanowiono jak w sentencji.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Stosownie do treści przepisu art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa, przysługuje stronie prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art. 236 § 2 cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa.