Działając na podstawie: - Interpretacja - US-PD/415/4/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.04.2005, sygn. US-PD/415/4/2005, Urząd Skarbowy w Leżajsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 - § 4, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60),
  • art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 38, art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku, po rozpatrzeniu pana wniosku z dnia 8.03.2005 r., uzupełnionego pismami z dnia 19.03.2005 r. i 7.04.2005 r., postanawia uznać stanowisko przedstawione przez pana za nieprawidłowe:

Pismem z dnia 8.03.2005 r., które wpłynęło do tutejszego organu podatkowego w dniu 10.03.2005 r. zwrócił się pan o udzielenie informacji co do możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodów w związku z opodatkowaniem dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych miesięcznych opłat za dostęp do internetu, udokumentowanych na podstawie zestawienia operacji bankowych. (...) Pana stanowisko w sprawie jest następujące:

Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 23 ustawy. Stwierdza pan, iż w świetle tegoż przepisu do kosztów uzyskania można zaliczyć:

  1. koszt prowadzenia rachunku przez biuro maklerskie,
  2. koszty prowizji kupna i sprzedaży papierów wartościowych,
  3. koszt utrzymywania komunikacji z biurem maklerskim.

Wskazuje pan, iż koszty prowadzenia rachunku oraz koszty prowizji pobieranych przez biuro maklerskie przy zakupie i sprzedaży papierów wartościowych zostały uwzględnione w informacji PIT-8C przesłanej dla pana przez biuro maklerskie. Dodatkowo w zeznaniu podatkowym za rok 2004 chce pan uwzględnić koszty związane z utrzymywaniem komunikacji z biurem maklerskim, do których zalicza pan opłacenie abonamentu za internet. Jak wynika z pana wyjaśnień, za pośrednictwem internetu realizuje pan transakcje kupna i sprzedaży papierów wartościowych oraz śledzi kształtowanie się kursów papierów wartościowych w czasie trwania sesji giełdowej. Jako dowody ponoszenia tych kosztów przedłożył pan zestawienia operacji bankowych z roku 2004, gdzie podana jest nazwa operacji, firma która zapewnia dostęp do internetu, kwota i data pobrania. Zdaniem pana obowiązujące przepisy prawa podatkowego pozwalają na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży papierów wartościowych wydatków poniesionych na opłacenie miesięcznego abonamentu za dostęp do internetu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku nie uznaje stanowiska przedstawionego przez pana za prawidłowe i przedstawia ocenę prawną stanu faktycznego.

Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dochodem ze zbycia papierów wartościowych jest różnica między sumą przychodów z tego tytułu a kosztami uzyskania przychodu określonymi w art. 23 ust. 1 pkt 38, zd. 2 jako wydatki obejmujące wszelkie koszty związane z ich nabyciem. Stosownie do dyspozycji art. 22 ust. 1 cytowanej ustawy, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tejże ustawy. Zatem, aby dany wydatek mógł być zaliczony na poczet kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych, winien być racjonalnie uzasadniony tzn. powinien mieć bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy wydatku z wielkością uzyskiwanego przychodu lub funkcjonowaniem źródła uzyskiwania przychodu czyli możliwością uzyskiwania przychodu.

Podstawą uznania ww. wydatków za koszty uzyskania przychodów jest ich prawidłowe udokumentowanie. W odniesieniu do kwestii kosztów uzyskania przychodów dotyczących miesięcznych opłat za korzystanie z łącza internetowego kwalifikacja tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu musi być dokonana w oparciu o ww. przesłanki. Jak wynika z zebranego materiału dowodowego, nie posiada pan dokumentów, które by wyszczególniały zrealizowane połączenia. Posiada pan tylko dokumenty wskazujące, iż ponosi miesięczne opłaty abonamentowe. Opłaty abonamentowe za korzystanie z łącza internetowego nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pomimo że pana zdaniem wpływają na uzyskiwanie przychodów ze sprzedaży papierów wartościowych, ponieważ nie spełniają wymogu ich właściwego udokumentowania. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że internet wykorzystywany jest wyłącznie przez pana i tylko w związku z potrzebą analizy rynku giełdowego i komunikowania się z biurem maklerskim.

Reasumując powyższe należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku dodaje, ze powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez pana w pismach z dnia: 8.03.2005 r., 19.03.2005 r. i 7.04.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia oraz traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów. Interpretacja nie jest wiążąca dla pana, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Leżajsku