POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDI/3-415/1/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.06.2005, sygn. PDI/3-415/1/05, Urząd Skarbowy w Chrzanowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.05.2005 r. uzupełnionego o kserokopie odpisu z rejestru przedsiębiorców i umowy spółki jawnej w dniu 31.05.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące wyliczenia dochodu z udziału w Spółce jawnej w wysokości 1/3 dochodu Spółki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż jest Pan wspólnikiem trzyosobowej spółki jawnej. Z okazanego tekstu jednolitego umowy tej spółki z dn.15.03.2001 r. wynika, że udział każdego z trzech wspólników w zyskach i stratach spółki wynosi 1/3.

W dniu 15.01.2004 r. powiadomił Pan Urząd o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dn.26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm.) i za rok 2004 złożył zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) PIT-36L, wykazując w nim dochód z samodzielnej działalności, firmy małżeńskiej oraz dochody z udziałów w spółce jawnej i cywilnej.

Przepisy art. 867 § 1 kodeksu cywilnego stanowią, że każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. W umowie spółki można inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach. Można nawet zwolnić niektórych wspólników od udziału w stratach. Natomiast nie można wyłączyć wspólnika od udziału w zyskach.

Z kolei przepisy art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub współużytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału są równe.
Przepisy ust. 1a stanowią, że przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 3, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach, określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust.1.

Wobec powyższego wysokość przypadających na Pana przychodów, kosztów uzyskania przychodów oraz dochodu z udziału w trzyosobowej spółce jawnej winna być ustalona zgodnie z umową spółki, czyli w wysokości 1/3.

Wykazując w zeznaniu podatkowym PIT-36L dane dotyczące dochodów w spółce, zgodnie z objaśnieniami zawartymi w formularzu tego zeznania, podaje się udział podatnika w przychodach spółki w procentach, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
W przypadku równych udziałów w wysokości 1/3, wymagana procentowa wartość udziału będzie wynosić 33,33%. Dane te mają wyłącznie charakter informacyjny.

Jednakże wartość przychodów, kosztów uzyskania przychodu oraz dochodu wyliczona przy zastosowaniu udziału podanego w formie ułamka zwykłego 1/3 odbiega od wartości wyliczonych przy udziale procentowym 33,33%.

W związku z powyższym, zgodnie z objaśnieniami zwartymi na druku zeznania PIT-36L, wysokość udziału należy podać w procentach, a wysokość przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu z udziału w spółce należy ustalić zgodnie umową spółki w wysokości 1/3.Powyższe dotyczy również deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy PIT-5L, PIT-5 oraz załącznika do zeznania podatkowego PIT-B.

Powyższa interpretacja
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Chrzanowie