Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 03.03.2005 r. (data wpływu do MUS 17.03.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnychodmawia uznania stanowiska Spółki przedstawionego w w/w piśmie za prawidłowe i przedstawia własne stanowisko.
Uzasadnienie
Spółka w swoim piśmie pyta "czy kompensata wzajemnych zobowiązań wyrażonych w walutach obcych powoduje powstanie różnic kursowych zaliczonych do przychodów jak i kosztów uzyskania przychodów"? Według stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu Spółka dokonuje transakcji z podmiotami zagranicznymi w walutach obcych. Zapłata za te transakcje następuje w formie wzajemnych kompensat. Spółka uważa, iż w przepisach podatkowych nie ma mowy o "zapłacie w formie pieniężnej" a jedynie o "zapłacie", w związku z powyższym należy uznać, że każda zapłata powoduje powstanie różnic kursowych i skutkuje uznaniem ich za koszty lub przychód podatkowy.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) - przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Ponadto przepis art. 12 ust. 3 cyt. ustawy
stanowi, że jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.
Jednocześnie, w myśl art. 15 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów.
Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z
zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.
W związku z wyżej cytowanymi przepisami, należy stwierdzić, iż różnice kursowe powstają jedynie w odniesieniu do przychodów faktycznie zrealizowanych w pieniądzu i wartościach pieniężnych w walutach obcych i analogicznie również w odniesieniu do kosztów, różnice kursowe powstają wtedy gdy płatności związane z daną transakcją są dokonywane w środkach i wartościach pieniężnych ujętych w walutach obcych.
Kompensata jest formą regulowania wzajemnych zobowiązań i należności, jednak nie można uznać, iż skutkuje wzrostem lub utratą wartości waluty w ujęciu "kasowym". W takim więc przypadku, gdy wzajemne świadczenia wyrażone w walutach obcych są rozliczane w formie kompensat, a nie w drodze faktycznych płatności w tych walutach, nie powstaną różnice
kursowe, które miałyby wpływ na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, a co za tym idzie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące rozliczania różnic kursowych dla celów podatkowych, nie mogą mieć zastosowania.
W związku z powyższym stanowisko Spółki przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu skarbowego, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.