Temat interpretacji
DECYZJA
Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia Pani Anny P. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie z dnia 01.06.2005 r., znak US.II/PDF/415/43/2005, w sprawie uznania za nieprawidłowe stanowiska Strony, zawartego we wniosku z dnia
21.04.2005 r., uzupełnionego pismami z dnia 05.05.2005 r. oraz 17.05.2005 r., o udzielenie informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek bankowych od kredytu, zaciągniętego na budowę domu jednorodzinnego, przeznaczonego na cele najmu,
zmienia postanowienie organu I instancji.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 21.04.2005 r., uzupełnionym pismami z dnia05.05.2005r. oraz 17.05.2005 r., Pani Anna P. zwróciła się do NaczelnikaUrzędu Skarbowego w Olsztynie z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Pani Anna P. uzyskuje dochody z najmu lokali i w 2004 r. rozliczała się z tego tytułu na zasadachogólnych. Przekazanie lokali najemcom nastąpiło w 2003 r.
Dom jednorodzinny zw/w lokalami nie stanowi
środka trwałego i tym samym nie figuruje w ewidencjiśrodków trwałych. Na budowę przedmiotowego domu został zaciągnięty kredytbankowy.
W tym stanie faktycznym Strona wniosła o udzielenie interpretacji odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek bankowych odzaciągniętego kredytu na budowę domu jednorodzinnego z lokalami na wynajem.
W opinii Pani Anny P., jest Ona uprawniona do zakwalifikowania do kosztówpodatkowych odsetek od kredytu, naliczonych po przekazaniu lokali doużytkowania.
Zaskarżonym postanowieniem organ I instancji uznał stanowisko Strony jako nieprawidłowe, stwierdzając, iż w momencie zaciągnięcia kredytu na budowę domu jednorodzinnego, nie jest on przypisany do konkretnego źródła przychodu (może służyć własnym celom mieszkaniowym i być wynajmowanym). Dlatego też zaciągnięty kredyt stanowi własny kapitał włożony w źródło przychodu, a odsetki od tego kredytu, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.
W zażaleniu Pani Anna P., powołując się na przepis art. 22 ustawy, wskazała, iż zaciągnięty kredyt służył powstaniu źródła przychodu, jakim jest najem lokali. Zatem spłacane odsetki od kredytu mają związek z osiąganym przychodem i stanowią koszty jego uzyskania.
Strona nie zgadza się ze stanowiskiem organu I instancji, zawartym w stwierdzeniu, iż przedmiotowe odsetki są odsetkami od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodu i zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 9 ustawy, nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. Zaangażowane środki nie były kapitałem własnym Pani Anny Pękała, ponieważ pochodziły z kredytu bankowego.
Ponadto Strona oświadczyła, że dom z lokalami na wynajem od początku był budowany z takim przeznaczeniem i nigdy nie służył własnym potrzebom podatnika.
Przedstawiając powyższe, Pani Anna P. wniosła o
zmianę zaskarżonego postanowienia.
Analizując przedmiotową sprawę, Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, co następuje.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.), najem, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, stanowi źródło przychodów podatnika. Dochodem z tego źródła jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy, kosztami uzyskania przychodu z tego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zatem koszty podatkowe mogą stanowić jedynie te racjonalnie uzasadnione wydatki, które pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganym przychodem, są prawidłowo udokumentowane i jednocześnie nie zostały wymienione w treści art. 23 ustawy.
Należy też dodać, iż stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).
Biorąc zatem pod uwagę treść przytoczonych regulacji prawnych oraz przedstawiony stan faktyczny można stwierdzić, iż poniesione przez Panią Annę Pękała wydatki na spłatę odsetek od kredytu, zaciągniętego na budowę domu jednorodzinnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali na wynajem, są związane z uzyskiwaniem przychodu z tytułu najmu. Wobec powyższego, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej należało orzec, jak w sentencji.
Decyzja niniejsza jest ostateczna. Podlega jednak zaskarżeniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie przy ul. E. Plater 1. Skargę wnosi się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, w terminie 30 dni od daty doręczenia niniejszej decyzji.