Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art.216 §1, art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia \"\"\".08.2005r. (data wpływu do urzędu \"\",08.2005r.) w sprawie opodatkowania czynności Prezesa Zarządu Spółki.
UZASADNIENIE
W myśl art.14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § l, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art.14a §4.
Pismem z dnia \"\"\".08.2005r. (data wpływu do urzędu \"\",.08.2005r.) zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów w podatku od towarów i usług.
Z przedstawionej w piśmie sytuacji wynika, że Spółka z o.o. na podstawie uchwały powziętej przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników, wypłaca Panu jako Prezesowi Zarządu Spółki comiesięczne wynagrodzenie. Funkcję Prezesa pełni Pan wyłącznie na podstawie powołania przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki. Dodaje Pan także, że Spółka nie zawarła z
Panem ani umowy o pracę, ani umowy zlecenia, ani też kontraktu menedżerskiego.
Pana zdaniem wypłata comiesięcznego wynagrodzenia za pełnienie funkcji Prezesa Zarządu Spółki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu wyjaśnia:
Zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do postanowień art.15 ust.3 pkt 3 ustawy, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. l , nie uznaje się czynności z tytułu, których przychody zostały wymienione w art.13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecenie czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
W myśl art.13 pkt 7 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.Nr14, poz.176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody otrzymane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządu, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.
Należy zauważyć, że żaden przepis ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowi, iż warunkiem zastosowania przepisu art.15 ust.3 pkt 3 ustawy jest zamieszczenie w umowie zapisów o odpowiedzialności zleceniodawcy. Ważne jest to, aby taka odpowiedzialność wynikała z istoty danego stosunku prawnego. Akt powołania na Prezesa Zarządu tworzy stosunek prawny pomiędzy zlecającym i wykonującym zlecenie czynności. Skoro nie ma stosownych postanowień w uchwale wspólników, to należy mieć na uwadze przepisy ustawy z dnia 15.09.2000r. Kodeks Spółek Handlowych, określające warunki wykonywania czynności członka zarządu jego wynagrodzenie i odpowiedzialność zlecającego wykonywanie tych czynności. W kwestii odpowiedzialności istotny jest zapis art.372 Kodeksu Spółek Handlowych. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu prawa członka zarządu do reprezentowania spółki dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych. Prawa członka zarządu do reprezentowania spółki nie można ograniczyć ze skutkiem prawnym wobec osób trzecich. Zatem, czynności takie zawsze będą wywoływały skutek na zewnątrz nawet gdyby dochodziło do ograniczeń. Oznacza to, że w stosunkach zewnętrznych istnieje odpowiedzialność zlecającego za czynności wykonywane przez członka zarządu. Natomiast w stosunkach wewnętrznych będzie rodziło odpowiedzialność odszkodowawczą działających wbrew ograniczeniom względem zlecającego.
Reasumując, pełniona przez Pana funkcja Prezesa Zarządu Spółki z o.o. nie stanowi samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem osoba fizyczna wykonująca czynności w wyżej wymienionych okolicznościach nie jest uznawana, zgodnie z art.15 ustawy o VAT za podatnika podatku od towarów i usług.
Biorąc powyższe pod uwagę postanawia się jak na wstępie.
Niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.
Stosownie z art. 14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art.14a § l, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 (art.14b §2 Ordynacja podatkowa).
Od niniejszego postanowienia w trybie art.14a §4 i art.236 § l ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.) służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art.236 §2 pkt. l ustawy Ordynacja podatkowa.Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.