POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U.z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpoznaniu wniosku Pan... - Interpretacja - US.28.II./415-1/ML/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.03.2005, sygn. US.28.II./415-1/ML/05, Urząd Skarbowy w Sochaczewie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U.z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpoznaniu wniosku Pana X o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, skierowanego do tutejszego organu podatkowego w dniu 06.01.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 25.01.2005 r.- Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewiep o s t a n a w i a uznać, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu uzyskanego ze sprzedaży nie zabudowanej nieruchomości rolnej o powierzchni 1,29 ha - jest prawidłowe.

Uzasadnienie
W dniu 06.01.2005 r. Pan X korzystając z uprawnień zawartych w art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa wystąpił do tut. organu podatkowego z wnioskiem (uzupełnionym na wezwanie organu podatkowego w dniu 25.01.2005 r.) o dokonanie interpretacji przepisów ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)W wyniku wstępnej oceny wniosku stwierdzono, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku w tym trybie, oraz według oświadczenia wnioskującego, w sprawie będącej przedmiotem zapytania, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 21.12.2004 r., aktem notarialnym Pan X sprzedał część swojego gospodarstwa rolnego od której opłacał podatek rolny, tj. nieruchomość rolną stanowiącą nie zabudowaną działkę o powierzchni 1,29 ha. W §3 aktu notarialnego strona kupująca oświadczyła, że nabywana nieruchomość rolna utworzy gospodarstwo rolne. Przy sporządzaniu warunkowej umowy sprzedaży okazano wypis z rejestru gruntów wydany przez Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Składnicę Ewidencji Gruntów i Budynków sporządzony według stanu rejestru z dnia 14.12.2004 r. według którego, działka stanowi grunty orne, pastwisko, grunty zakrzewione oraz rowy.W zaistniałej sytuacji Pan X zwrócił się z zapytaniem czy przychód uzyskany z przedmiotowej sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz zajął własne stanowisko w sprawie uznając, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalniają ten przychód z podatku dochodowego.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku i obowiązujący w tym zakresie stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie stwierdza co następuje.
W powyższej sprawie ma zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W/w artykuł zwalnia od podatku dochodowego przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego: zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny. Zatem w świetle ustawy zwolnieniu podlegają przychody ze sprzedaży gruntów jeżeli nie nastąpi zaniechanie rolniczego lub leśnego użytkowania gruntów przez właściciela albo osobę nabywającą te grunty na cele rolnicze lub leśne. Z zebranego materiału wynika, że sprzedawana nieruchomość stanowi grunty orne od których strona zbywająca opłacała podatek rolny a ponadto u nabywcy nieruchomość rolna utworzy gospodarstwo rolne.Mając na uwadze wyżej przepis art. 21 ust 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz stan faktyczny zaistniały w sprawie przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości rolnej jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu 21.12.2004 r., tj. w dniu zaistnienia zdarzenia będącego przedmiotem wniosku.Zgodnie z art. 14b §1 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia/ art. 14a §4 ustawy Ordynacja podatkowa/.Zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Sochaczewie