Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14 § ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dni 09.05.2005r (data wpływu do Urzędu 11.05.2005r) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - nie podziela poglądu wyrażonego we wniosku.
W dniu 11.05.2005r spółka złożyła do tut. organu wniosek dotyczący m. in. interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze.zm.)
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spółka na podstawie zawartych z kontrahentami (firmy) umów - wypłacać będzie premie pieniężne (wnioskodawca używa też pojęcia "nagrody") z tytułu:
- 1. dokonywania przez nabywcę zakupów o określonej (wynikającej z podpisanej przez strony umowy) wartości,
- 2. zrealizowania przez nabywcę w określonym, wynikającym z podpisanej przez strony umowy czasie (miesiąc, kwartał) określonej wartości obrotu.
Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w/w. ustawy.
W przedmiotowej sprawie premia jest świadczeniem nie powiązanym z konkretną transakcją, a przyznana jest za spełnienie określonych warunków. Premia stanowi w tym przypadku rodzaj wynagrodzenia nabywcy za efekty współpracy handlowej pomiędzy stronami. Należy zauważyć, że każde nie będące dostawą towarów odpłatne zobowiązanie się podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej do działania, zaniechania lub tolerowania czyjegoś zachowania, stanowi świadczenie usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym premia stanowić będzie obrót z odpłatnego świadczenia usług.
Premia ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako świadczenie usług i powinna być udokumentowana na zasadach ogólnych, tj. poprzez wystawienie przez świadczącego usługi (nabywcę towarów) faktury VAT na rzecz nabywcy usług (wypłacającego premię).
Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który stanowi że:
"Za przychód z działalności o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług", otrzymanie premii przez świadczącego usługi (nabywcę towarów) jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Dla porządku jedynie zauważyć należy, że użyte w pow. przepisie pojęcia "bonifikat" i "skonto" stanowią rodzaje rabatu, czyli obniżki ustalonej ceny określoego towaru lub usługi, wyrażonej procentowo lub kwotowo.W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przyjmuje się zasadę, zgodnie z którą określone przychody powinny być uznane za należne, gdy tego rodzaju zdarzenie faktyczne lub prawne wystąpi w rzeczywistości.
Za datę powstania przychodu z tytułu premii pieniężnej w sytuacji, gdy podatnik prowadzi dla potrzeb działalności gospodarczej księgi handlowe, należy uznać dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca w którym otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - art. 14, ust. 1c pkt 3 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Wyjątek od wyżej powołanej zasady zawarty jest w art. 14 ust. 1f, w/w. ustawy który stanowi:"Jeżeli podatnik:
Wyjątek od wyżej powołanej zasady zawarty jest w art. 14 ust. 1f, w/w. ustawy który stanowi:"Jeżeli podatnik:
- 1) jest podatnikiem podatku od towarów i usług niekorzystającym ze zwolnienia od tego podatku oraz
- 2) prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, oraz
- 3) ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z odrębnymi przepisami
- - za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przycpisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w
którym faktura powinna być wystawiona; w przypadku gdy zdarzenia, o których mowa w ust. 1c, nastąpiły w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami zostaną wystawione w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia.
Konkludując, stwierdzić należy że otrzymanie premii przez świadczącego usługi marketingowe (nabywcę towarów) będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego owobiązującego w 2005r.