Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej, stwierdza, że stanowisko podatnika - przedstawione we wniosku z dnia 09.08.2005 roku o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości zaliczenia wydatku związanego z opłaceniem podyplomowych studiów w Wyższej Szkole Biznesu - National Louis University na kierunku MBA - General Menagment jako koszt uzyskania przychodu z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - postanawia uznać za prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 09.08.2005 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 23.08.2005 roku organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku, tj. uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 5,00zł. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 29.08.2005 roku.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przytoczonego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług polegających na wykonywaniu stadium wykonalności przedsięwzięć, gdzie niezbędna jest wiedza z zakresu zarządzania, marketingu i finansów oraz doradza Pan klientom w zakresie podejmowania działań marketingowych i sprzedażowych na rynkach krajowym i zagranicznych. Zamierza Pan podjąć podyplomowe studia w Wyższej Szkole Biznesu - National Louis University na kierunku Master of Biznes Admonistration - General Menagment w Sosnowcu.
Pana zdaniem zdobycie nowych kwalifikacji nie tylko pozwoli zachować, utrzymać źródło przychodu, ale przede wszystkim stworzy możliwości zdobycia nowych klientów oraz zwiększy jakość i zakres świadczonych usług co w sposób bezpośredni przełoży się na zwiększenie przychodów, gdyż planowany kierunek studiów podyplomowych jest zbieżny z zakresem wykonywanej działalności gospodarczej i pozostaje z nią w ścisłym związku.
Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 cyt. ustawy (określającym wydatki nie uznane za koszt podatkowy). Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, do których bez wątpienia zaliczana jest opłata za studia podyplomowe, nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do obciążenia ich wartością kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego uprawnienia konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a celem, jakim jest osiągnięcie lub zamiar osiągnięcia przychodu.
Aby zatem zakwalifikować dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione dwa warunki:
1. celem jego poniesienia powinno być osiągnięcie przychodów,
2. wydatek nie może się znajdować w treści zawartej w art. 23, stanowiącej enumeratywnie wyliczone rodzaje wydatków wyłączonych.
Łączne spełnienie tych dwóch wymogów warunkuje uznanie wydatku za koszt uzyskania przychodów. W powyższej sytuacji zasadnym jest przyjęcie, że kształcenie Podatnika i w związku z tym ponoszone koszty zmierzają i mogą wywołać zwiększenie przychodów. Dlatego też nie ma przeszkód, aby uznać te wydatki za koszty uzyskania przychodów. Podkreślić należy, że o tym co jest celowe, potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów.
Zatem jeśli między tematem studiów podyplomowych, a zakresem działalności firmy prowadzonej przez Pana istnieje związek to wydatek ten można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów.
Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.
POUCZENIEPostanowienie niniejsze na mocy art. 143 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa, wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.