Postanowienie Na podstawie art.216 §1 oraz art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. Nr 8, poz.60 z 2005r. ze ... - Interpretacja - ZD/415-13/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.09.2005, sygn. ZD/415-13/05, Urząd Skarbowy we Wrześni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie Na podstawie art.216 §1 oraz art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. Nr 8, poz.60 z 2005r. ze zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 01.09.2005r. o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika Spółka jawna ZPChr Naczelnik Urzędu Skarbowego postanawia uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Uzasadnienie Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a §1 i 4 ustawy z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz U. Nr 8, poz. 60 z 2005r. ze zm.)udziela pisemnej interpretacji na wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest zobowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie (art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej). Pismem z dnia 01.09.2005r. (bez numeru) Spółka jawna posiadająca status ZPChr. reprezentowana przez współwłaścicieli Spółki zwróciła się o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Pytanie podatnika: Czy Spółka mająca status Zakładu Pracy Chronionej, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów naliczony, a nie zapłacony podatek od nieruchomości oraz zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników, które to podatki są przekazywane na ZFRON oraz PFRON.

Stanowisko podatnika: Podatnik uważa, że naliczony, a nie zapacony podatek od nieruchomości oraz zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników, które to podatki są przekazywane na Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko organu podatkowego: Zgodnie z art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. Nr 14 poz.176 z 2000r. ze zm.), aby uznać wydatek za koszt uzyskania przychodu musi on być poniesiony w celu uzyskania przychodu oraz nie może być wykazany w art. 23, ust.1 wyżej cyt. ustawy.Ponieważ naliczony, a nie zapłacony podatek od nieruchomości jak i podatek od wynagrodzeń pracowników w części, w której obowiązek naliczenia obciąża koszty prawodawcy zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych są kosztami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodów i wydatki te nie są wykazane w art. 23, ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z powyższym podatnik ma prawo do zaliczenia tych podatków do kosztów uzyskania przychodów niezależnie od tego, iż ich nie przekazuje do budżetu lecz na ZFRON i PFRON.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że niniejsza interpretacja udzielona jest w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie skierowania zapytania do organu podatkowego oraz odpowiedzi na zapytania - jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym.

Urząd Skarbowy we Wrześni