Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów działając na podstawie art.216 w związku z art.14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniesionego w dniu 21.04.2005r.r. wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii zwolnień przedmiotowych, przewidzianej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
p o s t a n a w i auznać Pani stanowisko za nieprawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:
Spółdzielnia Mieszkaniowa wystawiła Pani informację o uzyskanym przychodzie w 2004r. na formularzu PIT-8C w wysokości X zł z tytułu zwrotu kosztów za telefon w formie ryczałtu. Kwota ta jest sumą miesięcznych Y złotowych kwot stanowiących ryczałtowy zwrot ponoszonych przez Panią kosztów rozmów telefonicznych wykonywanych z prywatnego telefonu w sprawach dotyczących Spółdzielni, czyli rozmów służbowych. Ryczałty te zostały przyznane przez Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni członkom Prezydium Rady Nadzorczej Spółdzielni. Wszyscy członkowie Rady i Prezydium Rady pełnią obowiązki społecznie - bez wynagrodzeń.
2. Pytanie podatnika:Czy powyższy zwrot kosztów wypłacony w formie ryczałtu stanowi zwolnienie przedmiotowe mieszczące się w dyspozycji art.21 ust.1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
3. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:
Uważam, że zwrot kosztów poniesionych przy pełnieniu funkcji społecznych bez wynagrodzenia nie powinien być objęty podatkiem dochodowym.
4. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.
Zgodnie z przepisem art.21 ust.1 pkt 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz..U. z 2000r. Nr 14, poz.176ze zm.) wolne od podatku dochodowego są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty 2 280,00zł.
Jak stanowi cytowany wyżej przepis zwolnieniu z podatku podlega zwrot kosztów co oznacza, że zwolnione są faktycznie wypłacane koszty poniesione przez osobę wykonującą czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich.
W Pani przypadku mamy do czynienia z wypłatą zwrotu kosztów w formie ryczałtu w wysokości X zł miesięcznie, w związku z rozmowami telefonicznymi służbowymi wykonywanymi z prywatnego telefonu w sprawach dotyczących spółdzielni przyznanych przez Walne Zgromadzenie. Zatem nie jest to zwrot faktycznie ponoszonych kosztów związanych z używaniem prywatnego telefonu do rozmów służbowych tylko przyjęta przez Walne Zgromadzenie kwota, która ma zrekompensować wydatek. Ustawodawca wyraźnie określił zwrot kosztów w przytoczonym artykule dotyczącym zwolnienia, który można określić jedynie na podstawie faktycznie ponoszonych wydatków, w Pani przypadku musiałyby to być zestawienia przeprowadzonych w danym okresie rozmów telefonicznych od operatora sieci telefonicznej, z których można by wyodrębnić te rozmowy, które przeprowadziła Pani na rzecz spółdzielni.
Dochody wypłacone przez Spółdzielnię winna Pani doliczyć do pozostałych dochodów uzyskanych w 2004r. w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-36 i odprowadzić należny podatek dochodowy od skumulowanych dochodów.
W związku z powyższym organ podatkowy uznał Pani stanowisko w sprawie za nieprawidłowe.