Temat interpretacji
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że organami władzy Spółki, zgodnie ze statutem, są członkowie rady nadzorczej, którzy są powoływani przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, z wyjątkiem jednego powoływanego przez Ministra Skarbu. Członkowie rady nadzorczej otrzymują świadczenia w postaci zwrotu kosztów za korzystanie z prywatnych telefonów dla celów służbowych i finansowanych przez Spółkę szkoleń specjalistycznych. W związku z tym Spółka stoi na stanowisku, iż te świadczenia nie stanowią dla nich przychodów.
Składając przedmiotowy wniosek Spółka prosi o potwierdzenie prawidłowości zajętego stanowiska.
Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:
Art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) stanowi, iż przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są przychody z działalności wykonywanej osobiście. Zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. Wobec powyższego wszelkie kwoty wypłacone członkom rady nadzorczej związane z pełnieniem przez nich funkcji, uważane są za przychód z działalności wykonywanej osobiście. W związku z tym Spółka jako płatnik ma obowiązek obliczyć i pobrać podatek według zasad określonych w art. 41 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 42 ust. 1 ww. ustawy Spółka ma obowiązek przekazania kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru (obecnie PIT-4). Następnie w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym Spółka ma obowiązek przesłać podatnikom oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru (obecnie PIT-8B).
Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się jedynie do przedstawionego przez płatnika we wniosku stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia.