Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek
postanawia
uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 09.09.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , jako prawidłowe.
UZASADNIENIE
Zasady opodatkowania dochodów uzyskanych przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Wielkiej Brytanii reguluje umowa między Rządem Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych, (Dz. U. z 1978 Nr 7, poz. 20). Sposób opodatkowania w Polsce powyższych dochodów reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.)
Stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy podatkowej, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Zgodnie z art. 44 ust. 7 ustawy podatkowej podatnicy, osiągający dochody bez pośrednictwa płatników, czasowo przebywający za granicą, którzy osiągają dochody ze źródeł przychodów położonych poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej są obowiązani wpłacić zaliczkę na podatek w wysokości 19 % tych dochodów, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po miesiącu, w którym wrócili do kraju. W terminie płatności zaliczki podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi wg miejsca zamieszkania podatników, deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-53).
Z kolei z przepisu art. 44 ust. 3e ustawy podatkowej wynika, że przepisy art. 44 ust. 7 ustawy podatkowej stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy podatkowej, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c tejże ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy podatkowej, wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy ? w wysokości odpowiadającej równowartości 30 diet rocznie określonych w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez właściwego ministra w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowej pracowników poza granicami kraju.
Zgodnie z art. 23 ust. 2 umowy zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych. Stanowi on, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub zyski majątkowe, które zgodnie z postanowieniami umowy ? mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie, wtedy Polska pozwoli na potrącenie od polskiego podatku od dochodu lub zysków majątkowych, należnego od tej osoby, kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Zjednoczonym Królestwie odpowiednio od tego dochodu lub zysków majątkowych. Jednakże takie potrącenie nie może przekroczyć tej części podatku polskiego, przypadającego proporcjonalnie na dochód lub zyski majątkowe, które mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie
równowartość diet (bez przeliczenia na walutę polską) za okres kiedy wykonywana była praca z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy podatkowej. Dopiero tak ustaloną kwotę przeliczyć na walutę polską. Należy tutaj pamiętać, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. Przeliczone wynagrodzenie pomniejsza Pani o koszty uzyskania przychodu i od tak ustalonej podstawy opodatkowania wylicza Pani 19% podatku. Wyliczoną w ten sposób kwotę zaliczki winna Pani pomniejszyć o kwotę podatku zapłaconego w Wielkiej Brytanii (ale w wysokości nie wyższej od podatku wyliczonego według prawa polskiego przypadającego na dochód osiągnięty za granicą), wpłacić w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpił powrót do kraju. W terminie płatności zaliczki zobowiązana jest Pani także złożyć urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg miejsca Pani zamieszkania, deklaracje według ustalonego wzoru PIT-53.
Dochody opodatkowane w deklaracji PIT-53 należy wykazać również w zeznaniu podatkowym, które należy złożyć w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
P O U C Z E N I E
Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86 poz. 960 ze zm.) wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł oraz od załączników po 0,50 gr