P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PF/415-110/JS/II/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.09.2005, sygn. PF/415-110/JS/II/05, Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie opodatkowania przychodów ze sprzedaży budynku użytkowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w złożonym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

Podatnicy są właścicielami nieruchomości. Nieruchomość tę podatnicy nabyli na postawie umowy o dożywocie z 1978r.

Opisana działka zabudowana jest:

  1. budynkiem usługowym, parterowym z poddaszem użytkowym, wybudowanym i oddanym do użytkowania w 1991r.
  2. parterowym budynkiem gospodarczym wybudowanym w 1917r.
  3. parterowym garażem

Zgodnie z oświadczeniem w/w podatników, parter budynku usługowego wykorzystywany był w działalności gospodarczej, prowadzonej przez męża - opodatkowanej na zasadach ogólnych - jednakże budynek ten nigdy nie był wpisany do ewidencji środków trwałych i nie dokonywano od niego żadnych odpisów amortyzacyjnych.

Działalność gospodarcza prowadzona przez podatnika została przez niego zlikwidowana w dniu 31 grudnia 2004r.

W lipcu 2005r podpisana została umowa przedwstępna sprzedaży w/w budynku użytkowego.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 przychodem z działalności gospodarczej są m.in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku, będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust.1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa nie przekracza 1500zł
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych.

Mając na uwadze przywołane przepisy, przychód ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej a nie ujętej w ewidencji środków trwałych ? od której nie dokonywano odpisów amortyzacyjnych ? nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla przychodów ze sprzedaży nieruchomości nie związanych z działalnością gospodarczą.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) cyt. ustawy o podatku dochodowym do źródeł przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym należy odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości jeżeli zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej wybudowanie lub nabycie. Podatek od w/w przychodów ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu i wpłaca bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje Naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg miejsca zamieszkania podatnika ? art. 28 ustawy.

Jak wynika z wyjaśnień Podatników przedmiotowy budynek został wybudowany w 1991r. a zatem pięcioletni okres, wskazany przez ustawodawcę w zacytowanym art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy upłynął z końcem 1996 roku. Przychód uzyskany ze sprzedaży budynku użytkowego, dokonanej w 2005roku nie będzie więc podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę powyższe uznano stanowisko przedstawione przez stronę za prawidłowe.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku