D E C Y Z J A - Interpretacja - 1401/FB/005-467/JO/05

Shutterstock
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.08.2005, sygn. 1401/FB/005-467/JO/05, Izba Skarbowa w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

D E C Y Z J A


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 16 czerwca 2005 r. /data wpływu do Urzędu Skarbowego/ na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście z dnia 03 czerwca 2005r. Nr US-36/2CF/413/IP-30/05/AP - nie potwierdzające Pani stanowiska zawartego w piśmie z dnia 28 lutego 2005r. / data wpływu do Urzędu Skarbowego 08.03.2005r. / uzupełnionym w dniu 05 kwietnia 2005r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie skorzystania z odliczenia odsetek od kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przed zawarciem związku małżeńskiego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


o r z e k a


zmienić zaskarżone postanowienie.


UZASADNIENIE


Jak wynika z akt sprawy, wnioskiem z dnia 28 lutego 2005r. / data wpływu do Urzędu Skarbowego 08.03.2005r. / uzupełnionym w dniu 05 kwietnia 2005r.wystąpiła Pani do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia od dochodu za 2004r. zapłaconych odsetek od kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w 2003r. na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej.Z akt sprawy wynika, że w 2003r. zakupiła Pani mieszkanie, sfinansowane w znacznej części z zaciągniętego w tym celu kredytu. Dokonując rozliczenia podatku dochodowego za 2003r. rozpoczęła Pani korzystanie z tzw. ulgi odsetkowej. Pani wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego odnośnie odliczenia spłaty odsetek od kredytu wynika z faktu, iż w czerwcu 2004r. zawarła Pani związek małżeński, a mąż Pani korzystał z odliczenia wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w latach 1998-2002. Zgodnie z Pani stanowiskiem, ma Pani prawo do korzystania z ulgi odsetkowej przed zawarciem małżeństwa jak i do jej kontynuowania po zawarciu związku.


Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i wynikającego z przedłożonych dokumentów oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanowieniem z dnia 03 czerwca 2005r. Nr US-36/2CF/413/IP-30/05/AP uznał Pani stanowisko za niezgodne z przepisami prawa podatkowego.


W dniu 16 czerwca 2005r. /data wpływu do Urzędu Skarbowego/ złożyła Pan do Dyrektora Izby Skarbowej zażalenie na powyższe postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście wnosząc o jego zmianę poprzez uznanie, że przysługuje Pani prawo do kontynuowania ulgi odsetkowej po zawarciu małżeństwa.


Po rozpatrzeniu zażalenia i zapoznaniu się z całością materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, co następuje:Na podstawie art.26b ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. Nr 14,poz.176 z późn. zm. / w brzmieniu obowiązującym w 2004r., od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z: 1) budową budynku mieszkalnego albo 2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo 3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo4) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.


Przepis art.26 ust.2 formułuje szereg warunków, spełnienie których uprawnia do skorzystania z odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej.Wśród nich w ust.2 pkt 7) przepis stanowi, że odliczenie, o którym mowa , stosuje się, jeżeli: podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:a) zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,b) budowę budynku mieszkalnego,c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,g) systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.


Z materiału dowodowego wynika, że związek małżeński zawarła Pani w czerwcu 2004r. a mąż Pani korzystał z odliczenia wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w latach 1998-2002. W świetle powołanego wyżej przepisu brak jest podstaw prawnych do korzystania przez Panią po dniu zawarcia związku małżeńskiego z odliczenia spłaty odsetek od kredytu na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują w tym przypadku kontynuacji odliczenia po zawarciu związku małżeńskiego na zasadzie praw nabytych . Przysługuje Pani natomiast odliczenie od podstawy opodatkowania za 2004r. kwoty spłaconych odsetek do dnia zawarcia związku małżeńskiego.Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnia, że dokonał zmiany postanowienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście z dnia 03 czerwca 2005r. Nr US-36/2CF/413/IP-30/05/AP ze względu na fakt, iż w postanowieniu i jego uzasadnieniu ograniczono się do stwierdzenia, że brak jest podstaw do odliczania od dochodu zapłaconych przez Panią odsetek od kredytu mieszkaniowego poniesionych w 2004r. i latach następnych - bez wyjaśnienia, że przysługuje Pani możliwość odliczenia od dochodu za 2004r. kwoty odsetek spłaconych w 2004r. do dnia zawarcia związku małżeńskiego ( co nastąpiło w czerwcu 2004r.)


Z tego względu Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie orzekł jak w sentencji.

Izba Skarbowa w Warszawie