DECYZJA - Interpretacja - 1401/FB/005-356/ZL/05

shutterstock
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.07.2005, sygn. 1401/FB/005-356/ZL/05, Izba Skarbowa w Warszawie

Temat interpretacji

DECYZJA


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacjapodatkowa (Dz.U. z 2005r Nr 8, póz. 60) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


- zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego UrzęduSkarbowego w Warszawie z dnia 09 czerwca 2005r Nr 1401/PD-006-215/05/KO wsprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowaniaprawa podatkowego w indywidualnej sprawie Towarzystwa uznając stanowiskoTowarzystwa przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2005r za nieprawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż z dniem wejścia w życieustawy z dnia 27 maja 2004r o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. Nr 146, póz. 1546)pojawiła się możliwość po spełnieniu określonych warunków, stosownie do treści art.13 tej ustawy, prowadzenia rachunkowości przez poszczególne funduszeinwestycyjne zarządzane przez Towarzystwo w walucie obcej. W konsekwencjipowyższego działania zarówno cena nabycia jednostek uczestnictwa jak i ichwartości oraz przychód poszczególnych uczestników funduszu wyrażone są wwalucie obcej.


W sytuacji gdy księgi rachunkowe funduszu są prowadzone w walucie obcej -zarówno wpłaty na nabycie jednostek uczestnictwa jak i przychód, są równieżwyrażone w walucie obcej, a fundusz nie dokonuje przeliczenia wpłacanych kwot nazłote polskie na żadnym etapie trwania inwestycji.Celem pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od dochoduuzyskanego przez uczestnika z tytułu udziału w funduszach kapitałowych funduszdziałający jako płatnik:1. oblicza dochód do opodatkowania na zasadzie różnicy między uzyskanymprzychodem wyrażonym w walucie obcej a wpłatą dokonaną również w walucieobcej2. obliczony w walucie obcej dochód uczestnika przelicza w sposób rachunkowy napolskie złote według kursu obowiązującego w dniu postawienia przychodu dodyspozycji podatnika3. od ustalonej w polskich złotych podstawy opodatkowania oblicza podatek jako19% uzyskanego dochodu4. kwotę przychodu po potrąceniu podatku wypłaca uczestnikowi w waluciedokonania wpłaty.W przypadku dokonywania przez uczestników wpłat w złotych polskich dofunduszu prowadzącego rachunkowość w walucie obcej postępowanie jestidentyczne z zastrzeżeniem, iż należna uczestnikowi kwota z tytułu odkupieniajednostek uczestnictwa jest przeliczana na złote wg kursu obowiązującego w dniupostawienia przychodu do dyspozycji uczestnika, celem dokonania wypłaty w waluciepolskiej.


Składając przedmiotowy wniosek Towarzystwo prosi o potwierdzenieprawidłowości zajętego stanowiska, a także potwierdzenie iż powyższa zasadaobliczania podatku może mieć zastosowanie również w odniesieniu do przychodówuzyskanych przez podatników mających miejsce zamieszkania w Polsce z tytułuudziału w zagranicznych funduszach inwestycyjnych, stosownie do treści art. 30a ust.1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Powołanym w sentencji postanowieniem Naczelnik Drugiego MazowieckiegoUrzędu Skarbowego w Warszawie uznał stanowisko Spółki za prawidłowe.


Dyrektor Izby Skarbowej, po przeanalizowaniu przedstawionego stanufaktycznego, stwierdza co następuje.


Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych(Dz.U. z 2000r Nr 14, póz. 176 z późn.zm.) określają zasady przeliczenia na złoteprzychodów w walutach obcych oraz kosztów uzyskania tych przychodówponiesionych w walutach obcych.W myśl art. 11 ust. 3 i 4 tej ustawy przychody w walutach obcych przelicza sięna złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika,ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanieprzy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przeliczasię na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów,ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli Bank, z którego usług korzystapodatnik, nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursuśredniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NarodowyBank Polski. Jeżeli Bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursywalut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu do przeliczenia na złoteprzychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dniauzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.Przy przeliczeniu na złote kosztów uzyskania przychodów poniesionych wwalutach obcych należy stosować przepis art. 22 ust. 1 omawianej ustawy - zdaniedrugie. Stosownie do tego przepisu koszty poniesione w walutach obcych przeliczasię na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dniaponiesienia kosztu.


Zatem po przeliczeniu, zgodnie z powyższymi zasadami, przychodu na złoteuzyskanego w walutach obcych oraz kosztów uzyskania tych przychodówponiesionych w walutach obcych dochód jest już wyrażony w złotych.Tak ustalony dochód stanowi podstawę obliczenia, stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 5ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zryczałtowanego podatkudochodowego - w wysokości 19% dochodu.W przypadku dokonywania przez uczestników wpłat w złotych polskich dofunduszu prowadzącego rachunkowość w walucie obcej nie zachodzi potrzebaprzeliczenia tych wpłat. Bowiem wpłaty te (koszty) nie są poniesione w walutachobcych. Natomiast, jeżeli należna uczestnikowi funduszu kwota z tytułu odkupieniajednostek uczestnictwa jest wypłacona w walucie obcej. Przychód uczestnika należyprzeliczyć na złote zgodnie z postanowieniami wyżej cytowanego art. 11 ust. 3 i 4ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Powyższe zasady ustalania dochodu stanowiącego podstawę obliczeniazryczałtowanego podatku dochodowego mają zastosowanie również w odniesieniudo dochodów uzyskanych przez podatników mających miejsce zamieszkania wPolsce z tytułu udziału w zagranicznych funduszach inwestycyjnych.Stosownie do art. 30a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osóbfizycznych - w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2005r, od dochodu z udziałufunduszach kapitałowych oraz zagranicznych funduszach kapitałowych pobiera się19% zryczałtowany podatek dochodowy bez względu na to czy dochody te byłyuzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej czy poza tym terytorium.Z tym, że podatnicy mający miejsce zamieszkania w Polsce, uzyskujący pozagranicami R. P. dochody z udziału w funduszach kapitałowych od zryczałtowanegopodatku, obliczonego według zasad określonych w art. 30a ust. 1 pkt 5, mogąodliczyć kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to niemoże przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych dochodów przy zastosowaniustawki 19% (art. 30a ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).Kwoty obliczonego zryczałtowanego podatku dochodowego i kwoty podatkuzapłaconego za granicą podatnik wykazuje w swoim zeznaniu podatkowym (art. 3ust. 11 tej ustawy).


Wobec tego, że postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego UrzęduSkarbowego w Warszawie rażąco narusza prawo w ten sposób, że jego treśćpozostaje w wyraźnej sprzeczności z treścią powołanych wyżej przepisów ustawy opodatku dochodowym od osób fizycznych, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawiezmienia przedmiotowe postanowienie.

Izba Skarbowa w Warszawie