Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), stwierdza, że stanowisko zawarte we wniosku z dnia 03.06.2005r. - jest nieprawidłowe.
Wnioskiem z dnia 03.06.2005r. - wystąpił Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w roku 2005 przebywać Pan będzie czasowo w Wielkiej Brytanii gdzie otrzymuje Pan wynagrodzenie od angielskiego pracodawcy. W roku 2005 oprócz dochodu osiągniętego w Wielkiej Brytanii - nie uzyska Pan żadnego innego dochodu w kraju.
W związku z powyższym, zwrócił się Pan z zapytaniem:
- czy podlega Pan obowiązkowi podatkowemu w Polsce?
- w jaki sposób należy obliczyć podatek należny za rok 2005 od dochodów osiągniętych w Wielkiej Brytanii?
- czy jest Pan zobowiązany po powrocie do kraju powiadomić Urząd Skarbowy o wysokości uzyskanego w Wielkiej Brytanii dochodu oraz odprowadzonego
podatku?
jeżeli tak to w jakim terminie i na jakim formularzu?
Według stanowiska wyrażonego we wniosku nie będzie Pan podlegał obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów ( nieograniczony obowiązek podatkowy).
Natomiast stosownie do art. 4a cyt. ustawy - przepisy art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska.
Do dochodów osiągniętych w Wielkiej Brytanii przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce mają zastosowanie postanowienia umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii z dnia 16.12.1976r. w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych ( Dz. U. z 1978r. Nr 7, poz.20).
Zgodnie z art. 15 w/w. umowy, z zastrzeżeniem postanowień artykułów: 16, 18, 20 i 21 wynagrodzenia za pracę i inne podobne wynagrodzenia które osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, mają być opodatkowane tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim umawiającym się Państwie.
Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągnięte za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.Użyte w tym przepisie sformułowanie, iż dochód ten "może" być opodatkowany - oznacza, że dochód taki podlega opodatkowaniu w tym państwie w którym znajduje się źródło dochodu, zgodnie z prawem tego państwa, a ponadto dochód ten podlega opodatkowaniu również w państwie, w którym osoba osiągająca ten dochód ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.
Kwestia uniknięcia podwójnego opodatkowania dochodu unormowana została w art. 23 ust. 2 pow. umowy zgodnie z którym, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub zyski majątkowe, które zgodnie z postanowieniami umowy - mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii, wtedy Polska pozwoli na potrącenie od polskiego podatku od dochodu lub zysków majątkowych należnego od tej osoby, kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Zjednoczonym Królestwie odpowiednio od tego dochodu lub zysków majątkowych. Jednakże takie potrącenie nie może przekroczyć tej części podatku polskiego, która przypada proporcjonalnie na dochód lub zyski majątkowe, które mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie.
W świetle powyższych postanowień umowy, dochód uzyskany w Wielkiej Brytanii podlega opodatkowaniu również w Polsce, bez względu na to czy podatnik uzyskał w roku podatkowym dochody w Polsce, czy też nie.
Do opodatkowania w Polsce dochodów z pracy uzyskanych w Wielkiej Brytanii zastosowanie znajduje przepis art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego jeżeli osoby, o których mowa w art. 3 ust. 1, osiągają również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody o której mowa w ust. 8 (wyłączenie z progresją), dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.
W przypadku podatnika uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zasadę określoną w ust. 9 stosuje się odpowiednio ( ust. 9a)
Uzyskane wynagrodzenia w walucie obcej, stosownie do art. 11 ust. 3 i 4 w/w. ustawy, przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut.
Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego prze Narodowy Bank Polski.
Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa wyżej (zdanie pierwsze), do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 w/w. ustawy zwolnieniu z opodatkowania podlegać będzie część dochodów ze stosunku pracy osiągniętych za granicą w wysokości równowartości diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości i warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień w którym była wykonywana praca, zwolnienie dotyczy dochodów nie przekracających rocznie równowartości 30 diet.
Ponadto na podstawie art. 22 ust. 2 w/w. ustawy - podatnikom uzyskującym za granicami wynagrodzenia ze stosunku pracy przysługiwać będzie prawo pomniejszenia przychodu o zryczałtowane koszty uzyskania, które z tego tytułu wynoszą miesięcznie - 102,25 zł.
Ustalony na wyżej wymienionych zasadach dochód podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj.: według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 w/w. ustawy.
Od obliczonego według obowiązującej w Polsce skali podatku dochodowego, w przypadku gdy podatnik uzyskiwał w roku podatkowym dochody wyłącznie za granicą - odliczeniu podlegać będzie w całości podatek zapłacony od tego dochodu (wynagrodzeń) w Wielkiej Brytanii.
Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego - w Wielkiej Brytanii przebywać i pracować będzie Pan w okresie styczeń - grudzień 2005r - w związku z powyższym dochody uzyskane za granicą będzie Pan zobowiązany opodatkować w rocznym zeznaniu podatkowym za rok 2005 składanym w terminie do 30 kwietnia 2006r.