Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 14 ust. 2 pkt 2, art. 21 ust. 1 pkt 48 i art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu pana wniosku z dnia 11.07.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 13.07.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie stwierdza, iż przedstawione w pana wniosku stanowisko dotyczące: pierwszego pytania jest nieprawidłowe, drugiego pytania jest prawidłowe, trzeciego pytania jest nieprawidłowe.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi pan działalność gospodarczą w zakresie produkcji dodatków odzieżowych. Jest pan czynnym podatnikiem VAT i prowadzi pan podatkową książkę przychodów i rozchodów metodą kasową. Podjęcie czynności podlegających opodatkowaniu nastąpiło z chwilą przejęcia przez pana w dniu 31.03.2005 r. w drodze darowizny od żony w całości przedsiębiorstwa "P." mającego status zakładu pracy chronionej. Wartość majątku przekazanego została ustalona wg cen rynkowych. Pana żona Krystyna K. w dniu 1.04.2005 r. zakończyła prowadzenie działalności gospodarczej - remanent likwidacyjny nie wystąpił. Po opisaniu powyższego stanu faktycznego sformułował pan następujące pytania:
- czy do ustalenia wartości początkowej do celów amortyzacji przejętych środków trwałych ma zastosowanie art. 22g ust. 1 pkt 3 z uwzględnieniem ust. 15 (wartość rynkowa na podstawie aktu notarialnego jako cena nabycia) i czy może być ustalona wg zasad:
- w stosunku do nieruchomości na podstawie wyceny rzeczoznawcy,
- w stosunku do maszyn i urządzeń wartość rynkowa równa jest wartości księgowej netto wynikającej z ewidencji środków trwałych na dzień 31.03.2005 r. (ustalono na podstawie informacji firm zajmujących się sprzedażą maszyn w tej branży),
- w stosunku do środków transportu średnia cena giełdowa poszczególnych samochodów z dnia 31.03.2005 r.,
czy jednak należy zastosować art. 22g ust. 13 pkt 5, tj. przyjęcia wartości początkowej określonej w ewidencji podmiotu (małżonki) przekazującego przedsiębiorstwo, z uwzględnieniem dotychczasowego umorzenia i zasady naliczania odpisów amortyzacyjnych - czy wystąpi na dzień 31.03.2005 r. remanent początkowy obejmujący spis wyrobów gotowych i materiałów do produkcji wg wyceny wynikającej z aktu notarialnego (wartość rynkowa) i będzie podstawą do ustalenia dochodu na dzień 31.12.2005 r. wg zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz objaśnieniach do niej - pkt 22 - 24,
- czy poniesione wydatki po 31.03.2005 r. potwierdzone dowodami księgowymi prawidłowo wystawionymi, takie jak:
- odsetki od kredytu obrotowego i inwestycyjnego zaciągnięte na działalność gospodarczą przez żonę, do czasu zmiany umowy kredytowej,
- zdarzenia powstałe przed 31.03.2005 r. np. zużycie gazu na potrzeby działalności gospodarczej, a zafakturowane w m-cu kwietniu są kosztem uzyskania przychodu.
Zajmując własne stanowisko, uważa pan:
- odnośnie 1 pytania - że powinien zastosować art. 22g ust. 15 i przyjąć wartość początkową, jak stanowi akt darowizny z uwzględnieniem metod ustalenia tej wartości,
- odnośnie 2 pytania - że tak, gdyż przyjęte materiały zużywa pan do produkcji i dokonuje pan sprzedaży wyrobów gotowych od dnia przyjęcia stanu zapasów oraz będzie pan zobligowany do sporządzenia remanentu końcowego
na dzień 31.12.2005 r.; pana zdaniem powinien pan ustalić koszt uzyskania przychodu w stosunku do osiągniętego przychodu ze sprzedaży tych wyrobów, mając na uwadze wartości wynikające z aktu notarialnego,
odnośnie 3 pytania - pana zdanie jest twierdzące, gdyż prowadząc księgę metodą kasową może pan takie wydatki uwzględnić w kosztach .
Zagadnienie poruszone w pana wniosku w pierwszym pytaniu w zakresie podatku dochodowego reguluje przepis art. 22g ust. 12 i ust. 13 pkt 5 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Z treści powołanych powyżej przepisów wynika, że w przypadku zmiany działalności gospodarczej wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z małżonków z wykorzystaniem tych samych środków trwałych, wartość początkową ustala się na podstawie danych wynikających z wcześniej prowadzonej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Występuje tu zasada kontynuacji dokonywania odpisów amortyzacyjnych wyrażona w art. 22h ust. 3 cytowanej ustawy o podatku dochodowym, z którego wynika, że wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji poprzedniego podmiotu gospodarczego, a odpisów amortyzacyjnych dokonuje się uwzględniając dotychczasową wysokość odpisów oraz kontynuując stosowanie zasad oraz stawek przyjętych przez poprzedni podmiot. Fakt przekazania panu środków trwałych skutkuje obowiązkiem wykreślenia ich z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej poprzednio przez żonę. W ewidencji założonej przez pana po stronie umorzenia należy wykazać odpisy amortyzacyjne dokonane we wcześniejszych okresach wykorzystywania tych środków trwałych w działalności żony. Z powyższego wynika, że przedstawione przez pana stanowisko dotyczące pierwszego pytania jest nieprawidłowe.
Odnośnie pytania nr 2 tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Stan remanentu początkowego obejmujący spis wyrobów gotowych i materiałów do produkcji przejęty na podstawie aktu darowizny nie jest wymieniony w wykazie wydatków nie uznanych za koszty uzyskania przychodu o którym stanowi art. 23 cytowanej ustawy o podatku dochodowym. Zgodnie zaś z art. 24 ust. 2 ustawy, u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14a kosztami uzyskania, powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.
Towary i materiały nabyte w drodze darowizny stały się pana własnością, dlatego też ma pan prawo ująć je w ewidencji księgowej (podatkowej księdze przychodów i rozchodów) jako remanent początkowy. Materiały i towary handlowe objęte spisem z natury winny być wycenione zgodnie z § 29 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 29.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) wg cen zakupu lub nabycia albo wg cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia. Stanowisko przedstawione przez Pana w tym zakresie jest więc prawidłowe.
W związku z pytaniem nr 3 tutejszy Urząd Skarbowy wyjaśnia, że zgodnie z art. 22 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Pan rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej z dniem 31.03.2005 r. i dopiero po tej dacie osiągnięte przez firmę przychody są pana przychodami. W związku z cytowanym powyżej przepisem art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przez pana przychodów będą koszty poniesione w celu osiągnięcia tych przychodów, a nie przychodów osiągniętych przez firmę prowadzoną da dnia 1.04.2005 r. przez żonę panią Krystynę K. Koszty związane z przychodami żony należy rozliczyć w tej działalności gospodarczej prowadzonej przez nią, pomimo tego, że zostaną poniesione po dniu 1.04.2005 r., tj. po dniu przejęcia przez pana całości przedsiębiorstwa. Prowadzenie przez pana podatkowej księgi przychodów i rozchodów metodą kasową nie może być podstawą zaliczenia do niej kosztów związanych z firmą pana żony i mających wpływ na jej przychody, dlatego tutejszy organ podatkowy uważa, że stanowisko pana w tej sprawie jest nieprawidłowe.